Ознака: експлозии

Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм повеќе подметнати бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните...

ВИДЕО: Појасот Газа под силно бомбардирање, експлозии на секоја минута

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека за три часа извршиле 130 воздушни напади врз цели на Хамас во Појасот Газа. - Во текот на изминатите...

Експлозии и шок бомби во близина на полициски станици на северот...

Три експлозии одекнале во текот на ноќта на северот на Косово, изјавил заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани, пренесува „Танјуг“. Елшани рекол...

Силни експлозии во Бердјанск, украинските сили тврдат дека уништиле руска база

Силна експлозија се случи во окупираниот украински град Бердјанск, кој се наоѓа на брегот на Азовското Море, пренесува Киев Пост. Украинските вооружени сили тврдат дека...

Кина ја поддржува руската нацрт-резолуција на ОН за диверзија на Северен...

Кина ја поддржува нацрт-резолуцијата која Русија ја поднесе до Советот за безбедност на Обединетите нации, во која се бара формирање комисија за истрага на...

Две експлозии во Дамаск, сириските медиуми го обвинуваат Израел

Две силни експлозии денеска се слушнаа во главниот град на Сирија, Дамаск, а сириските државни медиуми јавија дека тие би можеле да бидат предизвикани од израелски...

Експлозии и натаму ја потресуваат Украина, забележани и во градовите под...

Украинската државна телевизија јави дека денеска, во раните утрински часови, се слушнале експлозии во украинските градови Николајев и Запорожје, додека во главниот град Киев...

Зеленски ја обвини Русија за експлозиитe низ Украина: Се обидуваат да...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски утрово реагираше на веста за експлозиите низ земјата, велејќи дека Русите „се обидуваат да ја уништат“ Украина. – Ги уништуваат нашите...

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување...

Дански и шведски сеизмолози регистрираа силни експлозии во областите на истекување на гасоводот Северен тек. Ова денеска го соопшти шведскиот национален сеизмолошки центар на...

Сателитските снимки ја продлабочуваат мистеријата за експлозиите во руската база на...

Сателитските снимки американската „Планет лабс“ покажуваат големо оштетување на авиобазата на Крим и неколку уништени руски воени авиони по експлозиите што се случија пред...