Ознака: егзил

Белоруската опозиционерка во егзил, Светлана Тихановскаја, во отсуство осудена на 15...

Белорускиот суд во отсуство ја осуди лидерката на опозицијата во егзил, Светлана Тихановскаја, на 15 години затвор, соопшти денеска државната агенција Белта. На Тихановскаја во...

Прашањето каде се наоѓа кралот во егзил ја збунува Шпанија

Шпанските медиуми на големо шпекулираат каде биде можел да се наоѓа поранешниот крал Хуан Карлос Први (82) по неговата неочекувана објава за напуштање на...

„Егзил“ – уште еден одличен филм на Морина

На годинашниот Берлински филмски фестивал, во програмата „Панорама“, беше прикажан новиот филм на Висар Морина, режисер по потекло од Косово, кој живее и работи...

Егзилот на шпанските републиканци на изложба во Мадрид

Изложбата „1939 - Егзил на шпанските републиканци“ како дел од истоимениот проект до крајот на јануари можеше да се погледне во познатиот владин комплекс...

Отворање на изложбата „Егзил“ на Ранко Дакиќ

Изложбата на уметникот Ранко Дакиќ со наслов „Егзил“ ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во Музејот на современата уметност. - Творештвото на Ранко Дакиќ...

Продолжува ловот на ѓуленисти

Властите во Анкара во изминативе три години спроведоа обемни дипломатско-безбедносни операции во кои се приведуваа и се бараа со потерници од странство стотици лица,...

Влада во егзил

Оттука, јавно го повикувам македонското иселеништво да се организира. Веднаш ни е потребна влада на Република Македонија во егзил. Сериозен сум. Тоа е единствен...