Ознака: Европа

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите...

Унијата има свои тешки главоболки поврзани за својата економија

Долгогодишните структурни прашања што ја поткопуваат ефективноста на единствениот пазар на ЕУ беа обременети со годините на криза и не се успеа во намерите...

Бурата „Киаран“ ја погоди Европа: Забележани смртни случаи, поплави и евакуации

Бурата „Киаран“ ја погоди Европа. Забележани се пет смртни случаи во Италија, еден во Франција, а во Шпанија се евакуирани над 800 луѓе откако...

Ванг: Кина се надева дека ЕУ ќе усвои попрагматичен и порационален...

Кина се надева дека ЕУ ќе преземе попрагматичен и порационален пристап кон соработката со Пекинг, рече министерот за надворешни работи на земјата Ванг Ји. Ванг...

Срцето на Европа е погодено од насилство

Во Брисел предупредување за тероризам и мерки на највисоко, четврто ниво Во Брисел е издадено највисоко предупредување за тероризам, по завчерашниот напад во кој беа...

Европската политичка заедница е во длабока кома, оценува „Политико“

Европската политичка заедница е во длабока кома, нејзината цел е нејасна и денешниот самит во Гранада укажува на нејзините неуспеси во повеќе аспекти, оценува...

Гираси ја предводи листата на фудбалери со учество во најмногу голови

Репрезентативецот на Гвинеја, покрај десетте погодока, забележа и една асистенција во дресот на Штутгарт, а учество во двоцифрен број првенствени голови досега сезонава има само уште...

Со мудро користење на вештачката интелигенција до развој на Источна Европа

Вештачката интелигенција несомнено може да се искористи како алатка за напредок на Источна Европа, која историски заостанува зад побогатите западни земји на континентот, пишува...

Пет најевтини патувања со воз во Европа

Патувајте на поинаков начин Железничките патувања добиваат на популарност. Иако патувањето со воз често знае да биде поскапо од патувањето со авион, компанијата за резервации...

Новата Европа 30+

Постигнувањето траен и одржлив мир на Балканот не зависи само од националните политики што се водат во земјите од регионот. Голема, ако не и...