Ознака: евакуација

Израел почна евакуација на Рафа пред планираната воена операција

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска почнаа да го евакуираат Рафа во јужниот дел на Појасот Газа пред планираната воена операција во градот. - Почнуваме операција...

По ерупцијата на вулканот Руанг во Индонезија, сѐ уште трае евакуацијата...

Стотици жители на индонезискиот остров Тагуланданг денеска чекаа на пристаништето на островот да бидат евакуирани, додека сив чад продолжи да излегува од кратерот на...

В недела евакуација на жителите на Ниш поради неутрализирање бомба останата...

Во Ниш, в недела ќе биде уништена голема бомба останата од бомбардирањето на НАТО во 1999 година, пронајдена пред четири дена на градилиште при...

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, информира Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека само еден македонски државјанин побарал да биде евакуиран од Израел, по повикот упатен до наши државјани...

Од Белгород евакуирани околу 5.000 деца

Околу 5.000 деца се евакуирани од руската област Белгород, која граничи со Украина, по неколкунеделното украинско бомбардирање, соопштија денеска властите во таа област. Регионалните власти...

Нетанјаху: Наскоро план за евакуација на Палестинците од градот Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека „наскоро ќе одобри план за евакуација на цивилното население од воената зона“. Нетанјаху во видео-изјава, објавена два дена...

Нетанјаху нареди евакуација на цивилите од Рафа и победа над Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека и наредил на војската да разработи двоен план - за евакуација на цивилите од градот Рафа во...

Евакуирани последните тројца македонски државјани од Газа

Во текот на изминатите 24 часа и последните тројца наши граѓани, мајка сo две деца, се евакуирани и со тоа се заокружува бројот на...

Последните двајца македонски државјани се евакуирани од Газа

Брачниот пар кој беше заглавен во појасот Газа е евакуиран. Во моментот се сместени во Каиро. - Одлична вест тукушто пристигна од Каиро и Тел...

Татко и две деца, македонски државјани, безбедно ја напуштија Газа, на...

Во текот на вчерашниот ден, тројца македонски државјани (татко и две деца), безбедно ја напуштија Газа и во придружба на вршителот на работи во...