Ознака: евакуација

Последните двајца македонски државјани се евакуирани од Газа

Брачниот пар кој беше заглавен во појасот Газа е евакуиран. Во моментот се сместени во Каиро. - Одлична вест тукушто пристигна од Каиро и Тел...

Татко и две деца, македонски државјани, безбедно ја напуштија Газа, на...

Во текот на вчерашниот ден, тројца македонски државјани (татко и две деца), безбедно ја напуштија Газа и во придружба на вршителот на работи во...

МНР: Петмина македонски државјани чекаат евакуација од Газа преку граничниот премин...

Минитерството за надворешни работи потврди дека на листата за евакуација на странски државјани од Појасот Газа преку граничниот премин Рафа се наоѓаат пет државјани...

Од утре 1.000 странци и лица со двојно државјанство ќе почнат...

Од утре се очекува 1.000 странци, лица со двојно државјанство и Палестинци кои се претставници на меѓународни организации, да почнат да го напуштаат Појасот...

Се очекува странци и тешко повредени да ја напуштат Газа по...

Извор од палестинската гранична управа во изјава за француски медиуми наведе дека на 81 тешко повреден жител на Газа ќе им биде дозволено да...

Петмина наши граѓани, меѓу кои две деца чекаат да бидат евакуирани...

Македонските власти се обидуваат да евакуираат петмина наши државјани од Газа - брачен пар и татко со две мали деца. На мајката на децата,...

Вашингтон нареди евакуација на дел од персоналот на амбасадата во Ирак

САД денеска наредија евакуација на дел од персоналот од нивната амбасада во Багдад, главниот град на Ирак, и нивниот конзулат во Ербил, соопшти американскиот...

Израел ќе ги евакуира жителите од 14 населени места во близина...

Израелската армија и Министерството за одбрана денеска објавија дека планираат да ги евакуираат жителите на уште 14 населени места во близина на границата со...

МНР: Македонски брачен пар чека евакуација од Газа, сместен е во...

Амбасадите на Македонија, во Каиро и во Тел Авив, се во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и на Израел, со цел евакуација...

Влада: Сите пријавени македонски државјани се евакуирани од Израел со чартер...

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата, на релација Тел Авив - Скопје, во текот на вчерашниот ден, успешно се евакуирани...