Ознака: Дубаи

Постигнат договор на самитот за климата во Дубаи, се бара од...

На самитот КOP28 на ОН денеска во Дубаи беше усвоен договор со кој се повикуваат земјите да преминат од користење фосилни горива на други...

Медведев: Почетокот на годината ми е совршен

Русинот го освои својот 18-ти трофеј во кариерата, трет во низа, откако претходно славеше на турнирите во Доха и во Ротердам, а 14 натпревари...

Музеј на иднината во Дубаи

Импресивниот, неодамна отворен Музеј на иднината во Дубаи им овозможува на посетителите да видат како ќе изгледа животот во иднината и какви неверојатни технолошки...

Без псовки, озборување и јадење во автобус – закони во ОАЕ...

Обединетите Арапски Емирати и можеби најпознатиот град во земјата – Дубаи, се посебни по многу нешта, а еден од нејзините признаци е тоа што...

Сребрен медал за Емил Павлов

Македонскиот каратист во борби во финалето загуби од Французинот Давид да Коста, но освоеното сребро е најголем успех на македонското карате на светските првенства КАРАТЕ...

Павлов: Светското злато е сон на мојата кариера

Со Стивен да Коста досега се немам борено, како и со сите други тука, оти првпат настапувам во оваа повисока категорија, но ќе дадам...

Павлов в сабота ќе се бори за златото

Златниот или сребрениот медал што ќе го понесе со себе Павлов е најголем успех досега за македонското сениорско карате од СП КАРАТЕ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО...

Џафери во Дубаи на Експо 2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, и делегацијата го посетија Павилјонот на Македонија на Експо 2020 Дубаи, најголем меѓународен настан на кој учествуваат над 190...

Македонски девојки успешни на избор за убавина во Дубаи

Во Дубаи, Обединети Арапски Емирати, на изборите на убавина „Литл мис и Мис планет 2021“ и „Литл мис и Мис тин галакси 2021“, што...

„Октоберфест“ во Дубаи

Традиционалниот фестивал на пивото „Октоберфест“ треба да се одржи во Дубаи откога беше откажан во Германија втора година по ред поради пандемијата на коронавирусот,...