Ознака: државите

Вооружувањето на државите зема залет

Нарачките од најголемите светски компании во бизнисот за оружје се блиску до рекордното ниво, откако пораснаа за повеќе од 10 отсто за само две...

Државите од БРИКС нудат алтернатива на Западот

  Предвидувањата за земјите од БРИКС како најбрзорастечки економии не се остварија во целост. Наместо тоа, сојузот сега нуди дипломатски форум и развојно финансирање надвор...

Каков е индексот на моќ на државите

Oд воена моќ и финансии до логистички капацитети и географија Конечното рангирање на „Глобал фајрпауер“ користи над 50 поединечни фактори за да го одреди резултатот...

Државите нудат решенија, цените и натаму дивеат

Светот бара начин како да се смири ценовното стампедо на горивата Малопродажните цени на бензините и дизелот забележаа рекорден раст низ светот во изминатиов период,...

Лондон со „специјалец“ ќе ги мониторира државите од регионот

Британскиот премиер именува специјален претставник за Западен Балкан Сер Стјуарт Пич е именуван од британскиот премиер Борис Џонсон за специјален пратеник за Западен Балкан. Пич...

Зошто ковид-пасошите предизвикуваат хаос меѓу државите

Проблемот лежи кај луѓето, а не кај технологијата Многу држави не бараа пасоши пред почетокот на Првата светска војна. Но како што се ширеше конфликтот,...

Колку трошат државите за образованието

Кога станува збор за образованието, не само што има огромни разлики во нивото на образовни постигнувања во светот туку и во количествата ресурси што...

Неопходни „горива“ за развој на државите се металите

И покрај тоа што железото е најчесто застапениот метал на Земјата, не постојат доволни количества висококвалитетно железо. Наедно, и снабдувањето со бакар се соочува...

Прво правда, па проширување и преговори со ЕУ

Се очекува со новата методологија што беше претставена од еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи пред амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија да се откочи...

Колкава е воената моќ на државите на Балканот

Сите земји од регионот, освен Македонија и Бугарија, имаат подобрување на местата на ранг-листата за воената моќ што ја направи „Глобал фајрпауер“ Србија е прва...