Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25336)

Животни

Вервериците имаат слични особини со луѓето Новата студија спроведена од Универзитетот во Калифорнија и научниците од „Дејвис“, објавена во списанието „Анимал бихејвиор“, открива дека вервериците...

Московското метро воведува плаќање со препознавање лица

Московското метро организира презентација на начини на плаќање преку препознавање лица пред официјално да започне платниот систем на 15 октомври, според најновиот пример за...

Ултрабелата боја „оружје“ во борбата против климатските промени

Белите куќи на некои им изгледаат „здодевно“, но тие би можеле „да ја спасат планетата“. Научниците од универзитетот „Пердју“ во Индијана, САД, развиле ултрабела...

Зошто да ја фарбате косата кога можете да ја испечатите

НОВ МОДЕН ТРЕНД Стилистот и фризер Алексис Ферер од Барселона со години развива техника што му овозможува дигитално да печати женска коса. Алексис Ферер започна...

Зошто комарците напаѓаат почесто кога пиеме алкохол

Во многу делови на светот е ризично да пиете ладен алкохолен пијалак надвор поради каснување од комарци. Но какви се последиците од присуството на...

Одиграна „Вистинскиот запад“ во МКЦ

Претставата „Вистинскиот запад“, по текст на Сем Шепард, а во режија на Борис Василески, премиерно ја имаше својата премиера во МКЦ (Младинскиот културен центар)....

„Икс на квадрат“ е реакција на недостигот од независна танцова сцена

Бобан Русески и Јована Зајкова се основачи на танцовото здружение „Икс на квадрат“. Тие неодамна ја промовираа својата танцова претстава „Парадоксот на Диоген“, а...

Музејот „Пикасо“ побогат за осум дела донирани од неговата ќерка

Музејот „Пикасо“ во Париз наскоро ќе стане побогат за уште осум дела на познатиот шпански уметник, донирани на француската држава од неговата најстара ќерка,...

Сергеј Рахманинов го вози својот нов автомобил, 1910 г.

Приватен миг Сергеј Рахманинов (1873- 1943), руски пијанист, композитор и диригент, важи за еден од најпознатите руски пијанисти кон крајот на 19 и почетокот на...

Пандемијата ја намали малолетничката деликвенција, но го зголеми насилството на интернет

Западен Балкан Малолетничката деликвенција како дел од криминалот се намалува во бројот во повеќето земји во регионот во последниве години. Ова, меѓу другото, е сублимиран...