Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25333)

Техно

Постарите телефони со Андроид со заштита на приватноста Корисната функција неодамна воведена за Андроид 11, која ја штити приватноста на корисниците, сега стигнува и до...

Такси на иднината

Во германскиот град Донауверт, во покраината Баварија, „Ербас“ неодамна го тестираше своето летачко такси. Пандемијата на коронавирусот ја намали сообраќајната фреквенција, но, сепак, во...

Аминокиселините се еликсир на животот

Секојдневно сме изложени на голем број предизвици, кои честопати предизвикуваат стрес и зголемен ментален и физички напор, кои во голема мера влијаат на целото...

Оазата Сива во Египет е едно од најчудните места

За луѓето што бараат мир, совршено место за одмор е оазата Сива, едно од најизолираните летувалишта во Египет. Се наоѓа на околу 50 километри...

Анкета: Културата не е секогаш во центарот на вниманието

Во пресрет на локалните избори, а во рамките на своите редовни и тековни истражувачки активности, Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност (ИНАКУ) од...

Македонската мода слави 30 години

Никола Ефтимов со колекцијата „(Лични) деклинации и (емотивни цитати)“, „Лудус“ со „Постродовост IV“, Росица Мршиќ со „Дрими песиџ“, Евгенија Зафировска со колекцијата „Д бегининг“,...

Портрет на поетот Гојко Божовиќ и промоција на книга од Киш

Со претставување на творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија, во книжарницата „Буква“, во Скопје, завршува фестивалот „Про-за Балкан“. Портретот за Божовиќ...

Трелик Таур, 1972 година

1.001 објект што мора да ги видите Архитект: Ерно Голдфингер (1902-1987) Стил: бруталистички Локација: Лондон, Англија Материјал: бетон Истовремено омилена и критикувана, кулата Трелик на имотот Челтенхем во Кенсал...

Јани-Петери Паси: Толку бев возбуден, што се разбудив среде ноќ и...

Доделени наградите на „Браќа Манаки“ Добитник на наградата „златна камера 300“ на 42. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ е кинематограферот Јани-Петери Паси, за филмот „Купе...

Битолскиот Версај симбол на средбата меѓу Истокот и Западот

Во времето на ЈНА, во него не можело тукутака да се влезe, влезот бил дозволен само за генерали, офицери и за видни граѓани. Во...