Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25311)

Што е соларпанк и како сончевите панкери го замислуваат светот

Парадоксално, вистинската закана за сегашноста не е климатската криза, туку нова категорија емоционални трауми: тага за животната средина за неповратно изгубеното Соларпанкот не претставува ниту...

„Тесла“ работи на хуманоиден робот

Компанијата „Тесла“ развива хуманоиден робот, наречен Тесла бот. Информациите за Тесла бот ги откри директорот на компанијата, Илон Маск, кој рече дека роботот ќе биде...

Најдобрите документарни фотографии од целиот свет

На единаесеттото издание на престижниот фотографски натпревар „Ворлд репорт аворд: хјуманити докјументинг“ учествуваа дури 756 фотографи од 60 земји во светот. Од околу 13.000...

Kатапулт за пилоти што спаси 7.600 луѓе на изложба во Ирска

Џејмс Мартин е заслужен за пронајдокот за кој се претпоставува дека досега спасил 7.600 луѓе, а станува збор за катапултот за пилоти. Овој пронаоѓач...

Само една личност во светот смее да вози нерегистриран автомобил и...

Малкумина се осмелуваат да возат автомобил без возачка дозвола, особено ако е нерегистриран, бидејќи во случај да бидат запрени од полицијата, следуваат сериозни казни. Сепак,...

Можеби планетата Земја беше рајот што никогаш не го видовме

Ким Симонсен, фарски писател Ким Симонсен е писател и универзитетски професор, кој живее и твори на Фарските Острови. Има објавено шест книги, главно поезија и...

Втор награден конкурс „Раскажувам фотографија“

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија по вторпат го распишува конкурсот за краток расказ инспириран од стари фотографии, со наслов „Раскажувам фотографија“. Секој...

Емотивни воздишки и бурни овации за „Сава“

Скопската премиера на англиско-македонската документарна копродукција со наслов „Сава“ (Велика Британија, Македонија, 2021, 74 мин.) беше пречекана со силни емотивни воздишки и бурни овации....

Триесет години од основањето на „Матица македонска“

На 24 август во 1991 година е основана издавачката куќа „Матица македонска“ од Скопје, која во континуитет ја афирмира македонската книга. Во текот на...

1001 објект што мора да се видат

Чуадра Сан Кристобал, 1968 година Локација: Мексико Сити Архитект: Луис Бараган Стил: модренистички Материјал: камен Дело на модернистичкиот архитектонски допир на славниот добитник на највисоката награда во архитектурата „Прицкер“,...