Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25299)

Робот „научи“ да трча и заврши трка на пет километри

Техно Додека компаниите се обидуваат да воведат дронови за достава, научниците од Државниот универзитет во Орегон работат на роботи. Станува збор за роботи со две...

НАСА бара доброволци за симулација на патување на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) соопшти дека бара лица што ќе бидат во составот на екипажот што ќе учествува во едногодишни симулации на патување на...

Тик ток е најсимнувана апликација на интернет

Тик ток минатата година беше најсимнувана мобилна апликација на интернет. Ова е првата апликација што се позиционираше меѓу петте најсимнувани во светот, а која...

„Кода“ постави темели за глувите кинопосетители

Одењето во кино не е многу забавно за глувите луѓе. Проекциите на филмови со натписи се ограничени, а специјалните очила и опрема потребни за...

„Охрид фест“ ќе биде мал „Евросонг“

Организаторите ги прават последните подготовки за „Охрид фест“, кој ќе се одржи по 28. пат, на 10 и 11 септември, на сцената на „Долни...

Промоција на албумот „Среќа барам“

Благој Маротов вечерва ќе го претстави својот нов албум „Среќа барам“ што го подготвуваше изминатите две години, со почеток во 20 часот, во клуб-ресторанот...

Збогум за актерката Сабина Ајрула-Тозија

На 75-годишна возраст, во Скопје, по кратко боледување почина актерката Сабина Арјула-Тозија. Ајрула-Тозија својот работен стаж го почна во Драмскиот театар-Скопје, каде што се...

Она што за литературата е лирската поезија, за филмот воопшто е...

Жарко Иванов, директор на „Флипбук филм фестивал“ Лани, и тоа среде пандемија, го имавте огненото крштевање на „Флипбук филм фестивал“. Дали годинава полесно „се дише“...

Обвинителот поведе истрага за големиот број пожари

Грција Грчкиот државен обвинител Василиос Плиотас нареди истрага за да се утврди дали има организиран план за предизвикување пожари што сега ја опустошуваат и ја...

Жештините го изгореа родот на земјоделците

Водните извори на Балканот се чувствителни на климатските промени и секоја промена влијае на приносите во земјоделството и на енергетскиот сектор, предупредуваат агрометеоролозите Екстремните високи...