Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25286)

Трик за разубавување на собните билки

Домување Собните цвеќиња, како и сезонските летни цвеќиња што растат во саксии, одвреме-навреме може да заостанат во растот. Ако забележите дека лисјата на домашните растенија...

Научниците открија повеќе од 30 замрзнати вируси

Група научници откриле антички вируси замрзнати во два примерока мраз земени од Тибетската Висорамнина во Кина, а повеќето од нив не се слични на...

За резолуцијата, политичките лидери и иднината

Денешнава колумна ќе се осврне на резолуцијата, неодамна поднесена во Собранието, политичките лидери и нашата иднина. Притоа, како што вообичаено практикувам, ќе бидат набележани...

Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско наследство

Споменикот Стоунхенџ може да го изгуби статусот на светско културно наследство на УНЕСКО поради изградбата на тунел во непосредна близина, давајќи му статус на...

Пивото е поврзано со густината на коските

Светскиот магазин „Нутриентс“ тврди Нутриционистите во Шпанија утврдија дека мало количество пиво може да го подобри вашето здравје на подолг временски период. Во оваа анализа,...

Менхетн инспирира, но и му ги пие животните сокови на човекот

Иако Јелена сѐ уште е нова на американскиот моден пазар, нејзините креации веќе ги красат излозите на многу познати брендови на Менхетн во Њујорк Јелена...

Панорама / Приказната за Никола Тесла

Белград - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави промена на Законот за бремени жени и значително зголемување на стимулациите за новороденчињата. Вучиќ најави дека...

Западен Балкан од мини-шенген до регионална економска зона!

На трилатералниот економски форум во Скопје, политичките лидери на Србија, Албанија и на Македонија ќе се обидат да ѝ дадат нова форма и содржина...

Азески: Бирократското опкружување ја попречува економијата во регионот

Бизнисмените од регионот да го искористат моментот и да се обединат за да го направат потребниот чекор кон решавање на заедничките економски проблеми, изјави...

Нископродуктивните дејности осудени на минималец

Неопходни се инвестиции во знаење и во технологија, кои ќе овозможат поголема заработка за компаниите, а со тоа и повисоки плати за работниците, објаснуваат...