Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25198)

Медицински совет

Корисни препораки за почетниците во рекреативно трчање Трчањето се смета за една од најдобрите вежби за подобрување на физичката и ментална состојба, а ако го...

Сончевата светлина го деактивира коронавирусот!

Новото истражување на научниците покажа дека сончевата светлина го деактивира коронавирусот осум пати побрзо во експериментални услови отколку што е предвидено со теоретските модели,...

Според „Форбс“, Џеф Безос е најбогатиот човек на светот

Годинашната листа на „Форбс“ достигна рекорд од 2.755 милијардери, а листата четврти пат по ред ја предводи основачот на „Амазон“, Џеф Безос. Списокот на ултрабогатите...

Со песната „Одиме на Европско“ ќе ги бодриме македонските фудбалери!

Песната „Одиме на Европско“ е прогласена за официјална навивачка химна на фудбалската репрезентација на Македонија за претстојното Европско првенство, со поддршка на Фудбалската федерација...

Најфасцинантните национални паркови во светот

Од основањето на првиот национален парк, Јелоустоун во САД, во 1872 година, повеќе од 4.000 места се прогласени за заштитени зелени зони низ целиот...

Објавена студија за епископијата на Брегалница и Моробисдон од...

Археолошкиот музеј на Република Македонија ја издаде студијата „Епископијата на Брегалница и Моробисдон од VII до XIV век“ од археологот Кирил Трајковски, посочувајќи ја...

„Семејство“ е серија за последните 48 часа пред апсењето на Милошевиќ

Годинава се навршуваат две децении од апсењето на Слободан Милошевиќ, некогашен претседател на Србија и на Сојузна Република Југославија. На овој настан потсетува телевизиската...

„Невозможно“ – нова серија што следи банда необични жени

Новата серија на Ејч-би-о, „Невозможно“ (The Nevers), ќе има премиера на 12 април, на Ејч-би-о гоу, додека првата епизода на каналот Ејч-би-о ќе се...

Првaта серија на Хари и Меган за „Нетфликс“ ќе...

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган ќе ја продуцираат својата прва серија за „Нетфликс“, која ќе се фокусира на спортисти што се натпреваруваат...

Јубилејна онлајн претстава на „Скопје танцов театар“

Со бесплатна онлајн изведба на претставата „Идентитети - историја на еден растегнат сон“, „Скопје танцов театар“, вечерва, на Јутјуб каналот, со почеток во 20...