Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25023)

Животни

Кучињата не гледаат зелена и сина боја Некогаш се мислеше дека кучињата гледаат црно-бело, но тоа не е точно. Врз основа на голем број испитувања,...

Празничен концерт на „Вива стрингс“ во Кичево

По повод Денот на независноста, 8 Септември, вечерва, со почеток во 19 часот, на отворената сцена пред Центарот за култура во Кичево, концерт ќе...

„Ролингстоунси“, и покрај пандемијата, нема да се повлечат

Рок-легендите, членовите на групата „Ролингстоунс“ во саботата издадоа проширена верзија на нивниот албум „Goat’s Head Soup“ од 1973 година. По повод излегувањето на новиот носач...

Необични фотографии на младенци што позираат во вода

Џемс и Челси Хејтон од САД со своите фотографии од венчавката ја воодушевија јавноста во целиот свет. Магијата на сликите е во тоа што...

„Гевгелија за почетници“ раскажува нераскажани приказни

Новинарот Љубчо Алексовски со книга за градот Љубчо Алексовски, новинар, радио и телевизиски водител, чиј глас сѐ уште го паметиме од програмите на Македонската радио-телевизија,...

Аи Веивеи: Луѓето нема да научат ништо од корона-кризата

Светски познатиот кинески уметник и активист Аи Веивеи, кој во својот нов филм „Коронација“ покажува како една авторитарна држава се однесува кон пандемијата, оценил...

Саемот на книгата првпат на отворено

На саемот ќе учествуваат повеќе од 40 издавачки куќи, кои најавија дека ќе ги претстават своите најнови изданија, како и голем број промоции и...

Панорама / Малиот Тито

Подгорица - Приврзаници на власта на Мило Ѓукановиќ за синоќа најавија политички собир во главниот град на Црна Гора, чии организатори се претставуваат како...

Брисел со забрзан распоред за дијалогот Белград – Приштина

Четвртата рунда на дијалогот меѓу Белград и Приштина се одржа во текот на викендот во Брисел, на експертско ниво, а за денеска се планира...

Балканот заглавен на митовите за победници и жртви

Враќањето на овие приказни се должи на тоа што просецот на распаѓањето на СФРЈ е недовршен. Србија не го решила косовскиот проблем. Босна и...