Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24986)

Здрава храна

Како да го користиме правилно маслиновото масло Чување во соодветни услови - Маслиновото масло треба да стои подалеку од топлина, кислород и светлина, бидејќи тие...

Брзата мода трпи огромни загуби

По 20 години владеење и огромна заработувачка, брзата мода трпи огромни загуби и производителите како шведскиот гигант „Х и М“, шпанската „Зара“, „Пул енд...

Поларните мечки може да исчезнат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки може да исчезнат до крајот на 21 век, велат експертите и повикуваат на итно дејствување кога станува збор за...

Ново истражување покажува дека вежбањето е поважно од исхраната

Кога станува збор за губење на килограмите, многу „товар“ е ставен врз самата исхрана и честопати можеме да ја слушнеме онаа позната изрека „70...

Само во карантинот снимивме 54 песни

Тандемот Александар Митевски и Драган Спасов-Дац не запира Кантавторот Александар Митевски и актерот Драган Спасов-Дац првпат како тандем застанаа на сцената лани на „Охридфест“, кога...

Занимливости

Аини - најстарите жители во Јапонија Аините се домороден јапонски народ, кој потекнува од луѓето Џомон, кои живееле во северниот дел на Јапонија во периодот...

Панорама / Орална (не)хигиена

Атина - Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пекас, рече дека на граѓаните што имаат грчко државјанство, како и на оние што имаат дозвола за...

Опозицијата не успеа да го смени Борисов

Бугарија Опозицијата не успеа да го добие потребниот број гласови за недоверба на кабинетот „Борисов 3“, јави агенцијата БГНЕС. За недоверба гласаа само пратениците од Бугарската...

Сѐ поостри критиките врз кризните штабови задолжени за борба против короната

Лекарите од Србија бараат оставка на националниот кризен штаб, а силни критики на сметка на работата на националните тимови за справување со епидемијата на...

Граѓаните повеќе се задолжуваат за купување станови отколку за автомобили

Вкупните депозити и кредитите продолжуваат да растат, покажуваат последните податоци на Народната банка. Вкупните депозити се зголемиле на месечна основа, што се должи на...