Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24863)

Почна снимањето на новиот филм за Бетмен

По многубројните исцрпувачки подготовки, најпосле почна снимањето на новиот филм за суперхеројот Бетмен. Тоа го објави сценаристот и режисер Мет Ривс, со што и...

Били Ајлиш соборува рекорди

Иако во декември наполни 18 години, Били Ајлиш веќе е сопственичка на албумот што е број 1 на многу топ-листи. Таа е авторка и...

„Повикот на дивината“ во кината

Новиот филм „Повикот на дивината“, со Харисон Форд во главната улога, од вчера е на репертоарот на домашните кина. Покрај Харисон Форд, во другите...

„Светот на Биби“ од недела на МРТ

Омилената Биби и нејзиниот свет од недела во 19.10 часот најмладите гледачи ќе можат да ги следат и на Македонската радио-телевизија. Секој нареден работен...

Документарецот „Среќавајќи те“ реанимира топли спомени од животот на Нејон

Телевизискиот канал МБЦ од Јужна Кореја неодамна емитуваше корејски документарен филм што се фокусира на едно семејство, кое сѐ уште жали над својата прерано...

Сѐ повеќе Британци купуваат носена облека

Според податоците на добротворната организација „Врап“, животниот век на облеката во Велика Британија се проценува на нешто повеќе од две години. Се покажало дека...

Севдахот е катарзична форма

Божо Вреќо во пресрет на скопскиот концерт Последниот музички феномен на балканските простори и пошироко, кого „Њујорк тајмс“ го нарече принц на севдахот, Божо Вреќо...

Медицински совети – Будењето со музика ќе ви помогне да се...

Австралиските истражувачи велат дека видот на алармот што го користите може да влијае на тоа колку лесно ќе се разбудите. Повеќе остри тонови може...

Енормно расте бројот на двојки што се запознаваат преку интернет

Спроведеното истражување анализирано од универзитетот „Стенфорд“ покажало дека меѓу 1995 и 2017 година бројот на хетеросексуалци што го запознале својот партнер на интернет се...

Масовно се продаваат во Азија, а ценети се во кинеската медицина

Панголините или лушпари се загрозен вид цицачи што живеат во Африка и во Југоисточна Азија. Нивното месо во Кина е деликатес, а крлушките составен...