Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24835)

Снежната магија на Бледско Езеро

Држава: Словенија Регион: Горењска Надморска височина: 501 метар Површина на езерото: 144 хектари Блед секогаш е привлечна дестинација. Доколку се решите ова место во северозападна Словенија да...

Слободен и самосвесен уметник со харизма и визија

Медиумите во регионот за концертите на Горан Трајкоски Македонскиот музичар Горан Трајкоски по успешниот концерт што во рамките на ланскиот фестивал „Таксират“ го одржа во...

Животни – Како да го решите митарењето на вашиот миленик

Миленичињата се дел од нашето семејство и тие ни се лојални пријатели, но исто така се и машина за производство на влакна што се...

Кане Танака со 117 години е најстарата личност во светот

Да се биде постојано активен исто така е важно. Госпоѓа Танака се буди и станува секој ден во 6 часот наутро. Таа учи математика...

Над 27 илјади жени сакаат да одат со јапонскиот милијардер во...

На оглас на еден јапонски милијардер, во кој бара девојка за заеднички лет околу Месечината, се пријавиле дури 27.000 кандидатки. - Би сакал да си...

„Врба“ се враќа на репертоарите

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“, ја надмина бројката од 30.000 гледачи. - Ова е најгледан филм во државата за 2019-та, надминувајќи ги...

Отворена изложбата „Охрид/поглед од другата страна“

Во Заводот и музеј - галерија „Куќа на Робевци“ во Охрид е отворена изложбата „Охрид/поглед од другата страна“. Изложбата претставува јавна презентација на проектот...

Најпознатите фотографки на сите времиња

Веб-страницата за фотографија неодамна објави список на највлијателните женски фотографи, чија уметност има моќ да инспирира и воодушеви. Доаѓајќи од целиот свет, овие фотографки...

Панорама

Љубљана - Словенечкиот министер за одбрана Карл Ерјавец најави дека ќе се повлече од функцијата откако претрпе пораз на изборите за претседател на Демократската...

БиХ се приближува на моделот „едно семејство – едно дете“

Академијатa на науките и уметностите на Босна и Херцеговина неодaмна објави студија за емиграцијата, со која се посочува дека како единствен релевантен податок за...