Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24827)

Печени врапчиња во Пекинг, опаш од алигатор во Камбоџа

Пикантни детали од свечените гозби на светските лидери На патувањата во странство, лидерот на поранешната СФРЈ, Јосип Броз-Тито, го следела дегустаторска екипа што ги тестирала...

Колекционер од Кичево има збирка од илјада различни кибрити

Еден од сѐ помалобројните колекционери во Кичево е Тоше Петрески, кој речиси шест децении ја дополнува богатата колекција кибрити од различна старост, различно потекло...

Познатите личности донираат за опожарената Австралија

Пинк, Никол Кидман, Селена Гомез, Мајли Сајрус, Елтон Џон, Новак Ѓоковиќ се само некои од славните личности што деновиве донираа високи суми пари за...

Медицински совет – Вистини и заблуди за традиционалното лекување

Ако некому не му е добро, меѓу народот често се вели: „Напиј се ракија и ќе ти помине“. Тоа не е единствената заблуда што...

Мегзит предизвика „граѓанска војна“ во кралското семејство

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата...

Колин Фарел е новиот Пингвин во „Бетмен“

Режисерот на новиот филм за Бетмен, Мет Ривс, конечно потврди дека Колин Фарел ќе го глуми ликот на Пингвин. Филмот во моментот се снима, а...

„Џокер“ доминира со 11 номинации за наградите на БАФТА

Мрачната драма за еден од најпознатите антистрип-херои, филмот „Џокер“, со 11 номинации доминира на листата за наградите што ги доделува Британската академија за филмска...

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот Џејмс Бонд

Оскаровецот Ханс Цимер ќе ја компонира музиката за новиот филм за Џејмс Бонд, „Нема време за умирање“. Германскиот композитор, кој има еден „оскар“ и...

„Двајца папи“ и заборавената човечка страна на папата

Ентони Хопкинс и Џонатан Прајс се ѕвездите на Нетфликс оваа сезона! Токму овие две звучни актерски имиња се она што веднаш им го привлекува...

Италијанскиот „Вог“ против загадувањето на животната средина

Јануарското издание на италијанскиот „Вог“ ќе биде објавено без фотографија на насловната страницата и без фотографии во модните едиторијали. Одлуката ја донесе уредништвото на...