Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24765)

Нова ДНК -алатка

Новиот начин на уредување на кодексот на живот би можел да исправи 89 отсто од грешките во ДНК, кои предизвикуваат болест, велат американските научници. Технологијата,...

Со изнајмени лего-коцки да ја зачуваме планетата

Данскиот произведувач на играчки „Лего“ размислува за воведување модел за изнајмување на популарните коцки, за да се реши проблемот со употреба на пластиката во...

Новооткриениот организам блоб нема мозок, но способен е да учи

Зоолошката градина во Париз претстави нов таинствен организам наречен блоб, жолтеникаво едноклеточно живо суштество што личи на габа, но се однесува како животно. Овој...

„Улица“ на Славко Јаневски е повест, но може да биде и...

На тркалезна маса деновиве се дискутираше дали е дојдено времето познатото дело, кое и проф. Јадранка Владова го сметаше за роман на созревањето, да...

Правењето сливова ракија – традиција што не запира

Не паметиме дали некогаш сме добиле попивка и побистра сливова ракија од онаа што ја добивме оваа есен, вели Цане Ѓорѓијоски од селото Лавчани Жителите...

Гостува врвниот контрабасист Рено Гарсија Фонс

Тој пред македонската публика ќе се претстави со свои композиции, а на програмата на овој концерт се и Суитите 1 и 2 од балетот...

Раскошниот импресионизам

Во втората половина на 19 и на почетокот на 20 век музиката во Франција се развивала во две насоки: првата, која се темели на...

Имаме шанса да се запознаеме како културни ентитети

Ние уметниците треба да бидеме пионери во насока на подобро запознавање едни со други. Сакам да ја доведам кај вас нашата убавина и да...

Панорама

Загреб - Хрватска влегува во битка за инвестицијата од милијарда евра, откако германскиот производител за автомобили „Фолксваген“ се откажа од отворањето на фабриката во...

Жените сѐ подоцна стануваат мајки

Средината на осумдесеттите години од минатиот век на Клиниката за гинекологија и акушерство во Белград се родиле околу 11.000 бебиња, а лани имало за...