Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24707)

Македонија седма, Исланд прв на екипното ЕП во атлетика

На вториот ден најдобриот македонски атлетичар Јован Стојоски (21) постави нов македонски рекорд на 200 метри (21,35 сек.). Првопласираниот Исланд (430 бода), следната година ќе...

Кадетите ја совладаа Летонија, во четврт-финалето ги чека Русија

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), денеска (16.30 часот), ќе игра против соодветната селекција на Русија во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП), кое...

Вардар го подигна пехарот во Требиње

Ракометарите на актуелниот европски првак Вардар триумфираа на меѓународниот турнир во Требиње (БиХ), откако во финалето го совладаа поранешниот европски првак Металопластика од Шабац,...

Нацртаните срциња – доказ за големата љубов кон родниот град

Учесниците вклучени во проектот „Јас го сакам Кичево“, кој се состоеше од три активности, деновиве ги добија своите сертификати како доказ дека биле активно...

Шведска со најдобар напад, Хрватска со најцврста одбрана

Од синоќешниот исход на мечот Македонија - Јапонија ќе зависи противникот на избраниците на селекторот Данило Брестовац во утрешното осминафинале на СП во ракомет...

За Тодора од Тиквешијата, за магарето Тарзан и за сокот од...

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Песни за ведро и весело детство

„Дувни, дувни ветренце“ е насловена најновата книга со песни за деца од познатиот писател Наум Попески, кој своето творештво им го посвети на најмладите....

Младите преку своите ликовни творби порачуваат отпадот да се селектира

Учениците учесници на конкурсот ги поканија граѓаните на Кавадарци на нивната изложба, која ја организираат заедно со еколошкото друштво „Екоживот“. - Драги пријатели, мајки, татковци,...

Новата верзија на „Кралот Лав“ ги маѓепса и скопјанчињата

Новата верзија на Дизниевиот анимиран филм „Кралот Лав“, што имаат можност да ја видат и децата во Скопје, во режија на Џон Фавро, повторно...

Од друга страна

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....