Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24707)

На сонцето од Кутлеш му истече рокот?

Рокот од шест месеци што беше даден во согласност со договореното во Преспанската спогодба истече вчера, а македонските власти прифатија овој симбол да биде...

Британија ги повлекува дипломатите од ЕУ

Британските дипломати ќе се повлечат од институциите на Европската Унија во Брисел во рок од неколку дена, во согласност со планот на владата на...

Кина ја испраќа воената морнарица во Персискиот Залив?

Ако продолжи ескалацијата на тензиите во Персискиот Залив, Пекинг нема да има голем избор на располагање, освен да ѝ се приклучи на американската операција,...

„Водовод и канализација“ повторно со апел за рационално трошење на водата

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ повторно упати апел за рационално трошење на водата за пиење. Поради зголемената потрошувачка за време на топлотниот бран што...

Скопјани се изгубија во сообраќајните режими

Бидејќи истовремено се реконструираат повеќе улици, возачите веќе ниту знаат каде има нов привремен сообраќаен режим ниту, пак, знаат каде која улица се поправа....

Институционалната ерозија е смртен непријател на државата

За економскиот развој, општествениот напредок и правичното општество, клучен е квалитетот на институциите околу кои се организираат општествата. Разликите помеѓу Норвешка и Нигерија, и...

Пендаровски: Одговорност и казни мора да има

Во врска со случајот „Рекет“, кој последниве денови ја бранува македонската јавност, вчера се огласи и претседателот на државата Стево Пендаровски. Тој побара ефективно,...

Автомобили што возат автономно

„Ербас“ го искомбинира своето знаење од воздухопловството со знаењето и иновациите на автомобилскиот гигант „Ауди“ во еден нов концепт за креирање возило, наречен „поп.ап...

Жешка главоболка за организаторите на ЛОИ 2020

Тропските температури од 29 јули до 4 август биле причината за смртта на 57 лица во Јапонија, соопшти Агенцијата за управување со природни непогоди Високите...