Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24707)

Излезе „Македонски архетип“ – есеи од Ефтим Клетников

Неодамна, по „Јанѕа и рана“, се појави од печат во издание на „Матица“ новата книга есеи од Ефтим Клетников. Во неа се широко развиени...

Томас Ман – најголемиот мигрант и еден од најголемите писатели на...

Оваа година се навршуваат деведесет години откако Томас Ман ја доби Нобеловата награда за книжевност. Четири години подоцна, на власт стапи Адолф Хитлер На вчерашен...

Предавање на Трифче Сандев во Куќата на Уранија

„Научната и уметничка визита - Охрид“ продолжува вечерва, во 20 часот, во Куќата на Уранија - МАНУ, со предавањето на д-р Трифче Сандев на...

Крајот на едно патување за родовата еднаквост во современата уметност

На „Родови перцепции“, која се отвори со перформансот „Луис“ на уметничкиот колектив од Лондон, „ГрејсГрејсГрејс“, се претставија 39 дела од 25 светски реномирани авторки...

Пасоши за странски државници осудени за криминал

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е изложен на критики од опозицијата затоа што им се доделува српско државјанство на странски високи функционери, кои во...

Апликации за мобилни го поттикнуваат брзото возење

Апликациите за мобилни телефони за откривање на радарските контроли може да бидат многу опасни за самите возачи и за нивните сопатници, затоа што им...

Поради африканската чума нема свинско од Србија

Во Македонија нема африканска свинска чума, состојбата будно се следи, а превентивните мерки се подигнати на максимално ниво, посочи директорот на АХВ, Зоран Атанасов,...

Цените на овошјето и на зеленчукот уриваат рекорди

Порастот на цените на земјоделските производи се должи и на фактот што тие се препродаваат неколкупати пред да стигнат кај крајниот потрошувач, но и...

Поевтинува паркирањето во Битола

Битолчани конечно можат да здивнат. Во ситуација кога во овие топли летни августовски денови драстично се зголемија цените на многу производи и услуги, поевтинува...

Патријархот Вартоломеј почнува преговори за МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека ова е вовед во решавањето на црковното прашање во Македонија. Според нив, многу е логично Вселенската патријаршија да оствари прво...