Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24693)

Ливерпул сака да го заштити како трговска марка зборот Ливерпул

Европскиот фудбалски првак Ливерпул поведе постапка за заштита како трговска марка на зборот Ливерпул, но истакна дека тоа е „само во контекст на фудбалски...

Точно напладне ждрепка за 28-та прволигашка сезона

За денеска од 12 часот во просториите на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) е предвидено да почне извлекувањето на натпреварувачките броеви и на двојките...

Европа го предупреди Џонсон за последиците од брегзит без договор

Европарламентот исто така ја потврди и можноста за измена на политичката декларација за брегзит, која Лондон ја прифати, но порача дека самиот договор не...

Токио тестира разладни точки за ЛОИ

Организаторите на Летните олимписки игри в година во Токио ги тестираа водните спрејови и воздушните клима-уреди на еден одбојкарски меч, кои треба да помогнат...

Фелпс фрустриран, но и среќен поради светскиот рекорд на Милак

Унгарецот Милак, кој е првиот тинејџер светски првак, по Фелпс во 2003-та, тогаш на 18 години, го собори 10 години стариот светски рекорд на...

Сеќавањата никогаш нема да избледат

Денес градот одбележува Педесет и шест години од катастрофалниот земјотрес Сеќавање на Душан Маџоски, тогашен студент, кој учествувал во отстранување на последиците на разурнатото Скопје Скопје...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран

Како гледа ЕУ на владеењето на правото Мора да продолжат напорите во оваа област и да се покаже нула толеранција кон корупцијата и организираниот криминал....

АИ-технологија и за вашите миленици

Во 2019 година, од вашиот телефон до микробрановата скоро секој уред може да биде „паметен“. Од оваа причина почесто се развива вештачката интелигенција или...

Осумнаесет спрема осум за Македонија

Што содржи македонскиот, a што европскиот план за борба против лажните вести Деновиве беше промовиран акцискиот план на македонската влада за борба против лажните вести...