Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24693)

Џенифер Лопез се срами од некои сцени во новиот филм „Хастлерс“

По објавувањето на првиот трејлер на филмот „Хастлерс“, во кој глумат Карди Би и Џенифер Лопез, познатата пејачка и глумица, изјави дека се срами...

Рене Зелвегер како Џуди Гарланд

Фантастичната Рене Зелвегер се враќа на филмското платно, и тоа во улогата на легендарната Џуди Гарланд, во биографската драма „Џуди“. Зелвегер ќе ја игра...

Џорџ Клуни снима психолошки трилер

Дејството на светскиот бестселер „Тангерка“, на писателката Кристин Манган, го инспирира Џорџ Клуни да го сними психолошкиот трилер што ќе се базира на оваа...

Култни филмови што биле инспирација за Нолан

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан е британско-американски филмски режисер, сценарист и продуцент. По неговото режисерско деби со филмот „Следење“ (1998), Нолан бил забележан како режисер...

Македонски филмаџии на јубилејниот 25. Сараевски фестивал

На јубилејниот „Сараево филм фестивал“, за наградата „срцето на Сараево“, се натпреваруваат 53 филма. Македонија учествува во главната програма, со копродукција (албанскиот игран филм...

„Интеграција на идентитети“ – изложба на автори од Македонија и од...

Во Националната галерија, објект „Мала станица“, е отворена изложбата „Интеграција на идентитети“ од 21 автор од Македонија и од Бугарија. Претходно оваа изложба, која...

„Преекспонирано“ на Венинова доби поддршка од Филмскиот центар на Србија

Проектот „Преекспонирано“ е психолошка драма, која низ љубовен триаголник на брачна двојка и девојка на прагот на полнолетство ги истражува темите на осаменост и...

Наградата „астер“ за Данчо Чеврески

Годинашното издание на интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ ќе започне вечерва во Амфитеатарот во Струмица. На самиот чин на отворањето ќе му биде доделена наградата...

Атина се подготвува за брегзит без договор

Грција Грчката влада, до 31 октомври, мора да биде и ќе биде подготвена за веројатноста Обединетото Кралство да излезе без договор, за потресите во грчката...

Зголемен бројот на мигрантите на островите

Грција Бројот на мигрантите и бегалците од Турција во Грција последниот месец се зголемил за третина во споредба со истиот период лани. Во овој период се...