Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24693)

Молкот на Харадинај пред сериозните обвинувања од Хаг?

Косово Ако не е виновен, тој нема да го плаќа меѓународниот тим на адвокати да го бранат во оваа фаза. Очигледно Харадинај се соочува со...

Објавен тендер за изградба на првата фаза од автопатот кон Блаце

Јавното претпријатие за државни патишта објави тендер за изградба на првата фаза од автопатот Скопје - Блаце, од граничниот премин Блаце до селото Блаце,...

Парите во плик го тенчат минималецот

Истражувањата покажаа дека многумина од вработените што добиваат минимална плата добиваат и дел од платата во плик, што укажува дека кај нив има простор...

Специјалистите ќе ротираат низ болниците во внатрешноста

Министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција ја информира јавноста дека проблемот со недостиг од специјалисти во здравствените домови во внатрешноста на земјава...

Кампот по веронаука годинава во „Света Пречиста Кичевска“

Првпат годинава во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ се одржува летниот камп по веронаука, на кој учествуваат 20 млади на возраст од 10 до 15...

Може ли БПЦ да ѝ го осветли патот на МПЦ?

Верските аналитичари велат дека Бугарската православна црква имала улога во процесот на признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА, но можеби не клучна, бидејќи прашањето одамна...

Засилување на говорот на омраза пред Илинден

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вчера, од собраниската говорница, одговарајќи на пратенички прашања, рече дека се засилуваат заканите и говорот на омраза на...

Тимовите на Адеми и на Спировски се доближија до меѓусебниот дуел

Динамо славеше на гости, а Ференцварош победи дома, па ако забележат вкупни победи по реваншите, тие ќе играат меѓу себе во третото коло од...

Турција го суспендира договорот за реадмисија на мигранти

Турција најави суспензија на договорот со Европската Унија за реадмисија на мигранти, постигнат во 2016 година, како одговор на санкциите на Брисел против Анкара...