Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24677)

Наезда од игуани на Флорида

Поминаа повеќе од 10 години откако светските медиуми пренесоа дека во мочуришта на Флорида, САД, се населиле бурмански питони, а некои од нив толку...

Шпански фотограф со креативни трикови прави уникатни слики

Има многу трикови што ги користат фотографите за да си поиграат со перспективата, од аголот на фотографирање до рамките. Шпанскиот фотограф Џорди Пуиг стана...

Олгица Ѓоргиева креираше костими за балетска претстава

Првпат работам на балетска претстава и слободно можам да кажам дека многу успешно се справив со предизвикот, вели дизајнерката Модната дизајнерка Олгица Ѓоргиева, по балетската...

До 2030 година ќе исчезнат 20 милиони работни места

Роботите би можеле да заменат 20 милиони работни места во индустријата во светот до 2030 година, што ќе ги влоши социјалните и географските нееднаквости,...

Град-раскрсница низ кој минуваат патиштата кон Западна и Источна Европа

Репортажа: Стразбур Околу 18 часот стивнува мешаницата, па во подоцнежните часови прошетката покрај каналите и на главниот плоштад е уште поубава Стразбур - бајковиден град, кој...

„Галерија 8“ повторно е исполнета со уметност

Следниот месец ќе испратиме повик до членството за конкурирање со проекти за изложби во кафе-галеријата во Безистенот, најави претседателот на ДЛУМ, Филип Фидановски Со отворањето...

Денешните опери се занимаваат со работниците и со мигрантите

Има ли операта иднина? До кога ќе издржи оваа скапа театарска форма пред да издише, заедно со својот последен гледач во пустото гледалиште? Многумина лаици...

Љубовта што ја урна оградата во поделениот Травник

Оградата што го делеше заедничкиот двор на католичкиот училиштен центар „Петар Барбариќ“, во кој наставата се одвива според хрватската образовна програма, и мешаното средно...

Хрватите штедат во тули

Цената на недвижнините во Хрватска нереално расте поради психолошкиот момент на сопствениците и чувството дека ќе изгубат при продажбата Во Хрватска цените на становите што...

Владата ќе даде 7,5 милиони евра за брана на Отиња

Владата ќе помогне во изградбата на брана на реката Отиња, најави премиерот Зоран Заев, кој викендов го посети Штип. - Проектот што штипјани го чекаат...