Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24658)

Јосиф Бродски – осумдесет години подоцна

Минатиот месец се навршија осум децении од раѓањето на големиот поет Јосиф Бродски. Дури и во контекст на новата студена војна, тој јубилеј е...

Без маркетиншка историја нема трговија

Денес сме преплавени со препораки за стоматолошки ординации и дентистички услуги. А еве една таква дамнешна реклама од периодот помеѓу двете светски војни која...

Радикални системски промени за радикален пораст на БДП

На долг рок е битно да се работи на зголемување на потенцијалот на економијата, односно да може економските политики рапидно да ја поместат Македонија...

Ќе се снима филм за „Спајс грлс“

Иако сѐ уште не се познати повеќе детали за филмот за групата „Спајс грлс“, засега се знае дека во него ќе се појават сите...

Познати датумите за доделување на „оскар“ за три години

Американската телевизиска куќа Еј-би-си и Академијата за филмски уметности и науки ги објавија датумите за доделувањето на највисоката филмска награда „оскар“ за 2020 и...

Роман Полански ќе ја тужи Академијата за филмски уметности

Роман Полански најави тужба против Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС) откако беше исфрлен од оваа организација, пренесе Би-би-си. Имено, режисерот на „Пијанист“ од...

Идеални филмови за летните горештини

Летните ноќи се идеални за опуштање со романтични љубовни филмови, додека се разладуваме со омилениот пијалак и пуканки. Отпатувајте на некоја друга дестинација со...

Објавен роман од баскиската авторка Долорес Редондо

Романот „Невидливиот чувар“ од Долорес Редондо, баскиска писателка што пишува на шпански јазик, е објавен во издание на „Антолог“. Редондо студирала право, но подоцна...

„Скршениот град“ – изложба во ликовната галерија во Кичево

Изложба на фотографии изработени пред, за време и по скопскиот земјотрес, е отворена во Центарот за култура во Кичево. На изложбата се поместени 30...

Не сме се поместиле ни чекор од 9 век наваму во...

Венко Андоновски за црногорскиот „Вијести“ Романот „Папокот на светот“ ги преиспитува нашите сознанија за духот на времето и неговата реинкарнација на еден скоро дијагностички начин....