Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24651)

Брајан Адамс доаѓа во Скопје

По концертите на Лени Кравиц, Стинг и Ерос Рамацоти, во Скопје доаѓа и еден од најголемите мејнстрим артисти на светот, човекот што испеа безброј...

Концерт на Наташа Диденко во Созопол

Во организација на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, на меѓународниот франкофонски фестивал „Солеј“ во Созопол, Бугарија, нашата земја ќе се претстави со изложба...

„Звукот на идната генерација“ – концерт на Филхармонија

Следејќи ја традицијата, и годинава Македонската филхармонија ќе одржи концерт на кој како солисти ќе настапат талентирани студенти од државните факултети за музика во...

По 15 години култниот „Соулфлај“ во Скопје

Во рамките на придружната програма на 21-то издание на фестивалот „Таксират“, скопјани ќе го проследат концертот на култниот „Соулфлај“ што ќе се одржи на...

Хенк секогаш имал свој посебен стил, тој не ја следи модата

Ексклузивно за „Нова Македонија“, интервју со Николас Холт Николас Холт, кого неодамна го видовме во филмот „Миленичка“, се враќа во улогата на Хенк Мекој...

Македонија на Прашкото квадринале за перформанс

Инсталацијата „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, чија кураторка е Ивана Васева, ќе биде дел од Прашкото квадринале за перформанс, дизјан и простор,...

Јупитер, носител на радост

Густав Холст (1874-1934) е еден од најзначајните англиски композитори на (релативно) новата доба. Бил филозоф, мистик и вљубеник во ориенталната култура, која оставила длабок...

Документарецот за Манаки најдобар на фестивал во Париз

На фестивалот „Сее а Париз“, наградата за најдобар документарен филм му припадна на „Манаки, приказна во слики“ на Роберт Јанкулоски. Наградата за најдобар игран...

За една ноќ наврнало како за цел месец

Во 12 општини во Србија е прогласена вонредна состојба, каде што се излеани реките и се поплавени голем број села. Како што пренесуваат локалните...

Ципрас се надева на пресврт на предвремените избори

Грчкиот премиер Алексис Ципрас потврди дека предвремените парламентарни избори ќе бидат одржани на 7 јули, по поразот на неговата левичарска партија Сириза на локалните...