Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24641)

„Треш фешн“ повторно ја буди екосвеста

По осми пат оваа година здружението за едукација, комуникација и консалтинг „Охо“ организира „Треш фешн“, натпревар на креации изработени со реупотреба на материјали. Ревијата...

Петти пат велосипедски предизвик под Солунска Глава

Главната цел на „Азот 2018 МТБ-предизвик“ е да го стимулира развојот на туризмот врз основа на природното и културното наследство Фестивалот на отворено „Азот 2019...

„Копито“ е новата песна на Принц и на Сара Мејс

Александар Ристовски-Принц и Сара Мејс подготвуваат промоција на песната „Копито“. Песната е комплетно авторско дело на Принц, а вокалот е на Сара Мејс. Во...

„Исцелител“ имаше над 90 проекции на 31 локација во Италија

Џулиа Еспосито, италијанска дистрибутерка Филмот беше вистински ценет од критичарите, пред сѐ поради тематиката и поради земјата на потекло, затоа што ретко може да се...

Век и половина

Австрија, татковината на Бетовен и Моцарт, има долга историја на негување на операта. Можеби валцерите, барем во поново време, се она што директно асоцира...

Петра Јовановска изложува во Чешка

Македонската ликовна уметница Петра Јовановска ќе учествува на меѓународната изложба „Корени и крила“, која на 25 мај, во 15 часот, ќе биде отворена во...

Балканските култури продолжуваат да се интегрираат во Европа

Во официјално писмо до претседателот на фестивалот и ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Јордан Плевнеш, Министерството за култура на Република Франција извести дека...

Борисов и Ципрас почнаа со изградбата на гасовод

Премиерите на Бугарија и на Грција, Бојко Борисов и Алексис Ципрас, вчера во селото Кирково во реонот на јужниот бугарски град Крџали, присуствуваа на...

Договор за соработка со НАТО без трајно членство?

Политичките партии од бошњачката и од српската заедница во Босна и Херцеговина се наоѓаат пред постигнување компромис за понатамошната соработка со НАТО, која беше...

Ситно прегрупирање во опозицијата, здружувањето неизвесно

Здружувањето на три помали партии е мал исчекор во обединувањето на раситнетата српска опозиција Демократската партија, Социјалдемократската партија на Србија и Заедно за Србија постигнаа...