Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24598)

Тајзи ја претстави новата песна во Белград

Изминатиот викенд, познатиот македонски пејач Тајзи првпат имаше настап во белградскиот клуб „Д бенк“, кој е прогласен за најдобар во Источна Европа - престижна...

„Одговор“ – прва авторска песна на Александра Јанева

Неполн месец по промовирањето на последниот сингл „Срце отвори“ поп-пејачката Александра Јанева деновиве својата публика ја израдува со уште една нова песна - „Одговор“....

Едит Пјаф – гордоста на Франција

Пејачка, текстописец и актерка од Франција, најславна и култна изведувачка на шансони, вистинска културна и национална икона на Франција, најголема пејачка на шансони за...

Некропола кај Гевгелија дава податоци за пајонските заедници

Археолошките истражувања на 79 гроба и пронајдените предмети, од кои некои уникатни, во подрачјето на Долно Повардарие, несомнено укажуваат дека некрополата Милци кај Гевгелија...

Студентите од ТМФ креираа мода од текстилен отпад

Целта на ревијата „Реинкарнација“ е да се сензибилизираат младите генерации да дизајнираат поодговорно, да се издигнат свесноста за животната средина и односот кон животната...

Должни сме му на Данило Киш

Вечер посветена на 30-годишнината од смртта на писателот, кој изврши големо влијание и на македонската литература, се одржа во МКЦ На 15 октомври годинава ќе...

Грчкиот „Екатимерини“ пишува за нашиот МСУ

Гиота Мирциоти пишува за Музејот на современата уметност во Скопје во својот текст за еден од најтиражните грчки весници „Екатимерини“. Во текстот таа се...

Далеку од решението за косовското прашање

Моделот за две Германии предложен од Ишингер е единствена опција за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина Авторот на планот за решавање на косовскиот...

Дипломатска преписка меѓу Софија и Анкара

Министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, го повикала амбасадорот на Турција во Софија на разговор по повод изјавата на турскиот министер...

Кај Цазин никнува нова населба на селафии

Месното население во околината на Цазин е вознемирено од изградбата на куќи во сопственост на припадниците на тамошната селафиска заедница Во селото Стијена кај Цазин...