Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24590)

Со „Робомак“ побрзо се учи

Деветтото издание на „Робомак“, меѓународниот натпревар во областа на роботиката, електрониката и вештачката интелигенција, трае до сабота Кристина Савевска годинава учествува на деветтото издание на...

Реномирани поети ќе читаат на Денот на поезијата

Македонскиот ПЕН-центар и Националната и универзитетска библиотека денеска ќе го одбележат Денот на поезијата со поетско читање. На читањето, кое традиционално се одржува во...

Светот е побезбедно место кога се свири „Квин“

„Show must go on“, „We are the championis“, „I want to break free“, „Radio Ga Ga“, „We will rock you“, „Bohemian rhapsody“... ќе бидат...

Гостува австрискиот виолинист Бенџамин Шмид

„Фантазија апасионата“ е насловот на симфониски концерт што ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Под диригентската палка на инспиративниот диригент од Холандија, маестро...

Одличен прием на „Хасанагиница“ на Цветановски во Србија

Авторскиот тим на „Хасанагиница“ го сочинуваат и македонскиот сценограф и костимограф Сергеј Светозарев и композиторот Димитар Андоновски Претставата „Хасанагиница“ од Љубомир Симовиќ, во режија на...

Посветување на пролетта

Игор Фјодорович Стравински (1882-1971) е еден од моите омилени композитори. За неговиот живот и неговото творештво би можела да пишувам со денови, дури еднаш...

Во Фоча разбиена измамничка мрежа на интернет

Полициската управа во Фоча интензивно работи на истрагата во акцијата „Дојава“ против лица што се осомничени за измами на интернет, а кои се однесуваат...

Во Косово невработеноста е 31,4 отсто

Во Косово има 159.684 невработени, што претставува 31,4 отсто од работоспособното население, јави дописникот на МИА од Приштина. Нивото на невработеност, според официјалните податоци, е...

Цените на горивата ја преминаа психолошката граница

Просечната цена на бензинските горива во Хрватска изнесува 10,10 куни, а пред еден месец таа изнесуваше 9,56 куни Цените на бензините во Хрватска ја преминаа...

Социјалната пензија, сепак, е само социјална категорија

Мислењата и тврдењата дека социјалната пензија ќе ја намали релативната сиромаштија се избрзани и паушални, од едноставна причина што износот од 6.000 денари што...