Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24587)

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Мечувалскиот клуб Ескрим од Скопје, годинава, третпат ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром, која ќе се одржи во Градскиот парк...

Околу 75 отсто од светската популација има страв од јавно говорење

На еден јавен говор треба да му се даде душа, личен печат, затоа е потребна добра подготовка, која е и клучна за зголемување на...

Нова книга од Ристо Лазаров

„Тесен пат кон далечниот север“ е насловот на новата поема од Ристо Лазаров што излезе од печат деновиве во издание на „Везилка 2011“. Оваа...

Рендген откри слика под славно дело на Пикасо

­Уште во 1992 година се откриени облици на пејзаж што се крие под легендарната слика „Стуткан просјак“ на славниот шпански кубист Пабло Пикасо, а...

Дизајни на мистичниот Михајло Арсовски изложени во Загреб

Сите насловни страници на книги на дизајнерот Михајло Арсовски, кому хрватската му е домашна дизајнерска сцена, се претставени на актуелната изложба во Загреб, отворена...

Претседателските избори ќе го поместат пробниот попис

Предвидениот пробен попис во април најверојатно ќе биде одложен, со оглед на законската обврска дека во време на изборни активности не смее да се...

Тактики и стратегии на големите сили за Балканот

Нови сфери на влијание се обликуваат на Балканот, а борбата за глобално влијание и за превласт помеѓу Америка и Русија доживува нова епизода. На...

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Метлата на комуналците ги брка луѓето од комуналци

Во утринските часови, кога сите брзаат навреме да стигнат некаде, комуналците го попречуваат патот. Многу често кога е најфреквентно тие ги метат автобуските постојки...