Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24577)

На прилепскиот карневал „Прочка“ гости од Србија, Турција, Хрватска

Прилеп е подготвен за 18-то издание на традиционалниот карневал „Прочка“, кој ќе се одржи од 8 до 10 март, а на кој ќе учествуваат...

Двесте астрономи изработија нова карта на ноќното небо

На новата карта на вселената има 300 нови галаксии, а при реализацијата е користен телескоп што може да детектира извори на светлината што оптичките...

Туна ќе го промовира албумот „Фортуна“

Алтуна Сејди-Туна, име што веќе им е познато на сите генерации љубители на забавната музика, по извесно затишје, се враќа со концерт во Македонската...

Кит Флинт беше лицето на рејв-музиката

Со својата панкерска фризура и откачен изглед, енергични и манијакални сценски изведби, Флинт беше една од најпрепознатливите фигури во музиката во 1990-тите години Кит Флинт,...

Опозицијата на протест, Тирана под полициска опсада

Илјадници демонстранти, поддржувачи на опозицијата, вчера ја опколија зградата на Парламентот во Тирана, барајќи оставка на Владата и распишување предвремени парламентарни избори. Тирана од вчераутро...

Вучиќ се коригира за можното признавање на Косово

Веста што беше пренесена од повеќе медиуми за тоа дека „српскиот претседател Александар Вучиќ е подготвен да го признае Косово ако Србија добие нешто...

Пристигнуваат вдовици на борците на ИСИЛ

Паралелно со овие подготовки, се разгледуваат и сите правни механизми за евентуално санкционирање на жените што му дале поддршка на ИСИЛ, но се подготвува...

Зголемен бројот на превезени патници

Бројот на превезени патници во четвртото тримесечје од 2018 година е зголемен за 12,4 отсто во споредба со истото тримесечје од 2017 година, во...

Енергетската ефикасност во домовите ги намалува трошоците и до 40 проценти

Примената на енергетската ефикасност во домовите може да ги намали трошоците до 40 проценти, а домаќинствата имаат можност и за заштеда до 20 проценти...

Неисплатените плати и придонеси најголем проблем за работниците

Минатата година, како што објави ССМ не се евидентирани обраќања во врска со вознемирување на работното место Работниците во државата најмногу се жалат на неисплатени...