Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24555)

Осумдесет години од премиерата на „Однесено со виорот“

Холивуд одлучи свечено да ја одбележи 80-годишнината од премиерата на оскаровскиот филм „Однесено со виорот“, кој на 28 февруари ќе се прикажува во сите...

Питер Џексон ќе режира филм за „Битлси“

Малку е познато дека во 1960-тите години членовите на легендарната група „Битлси“ се обиделе да ги откупат филмските права за култниот филм „Господар на...

Доделувањето на „оскарите“ првпат без водител

Годинашното доделување на најпрестижните филмски награди „оскар“ ќе се одржи без официјален домаќин, првпат во 30-годишната историја на оваа манифестација, објави Би-би-си. Шефот на...

„Миленичка“ не е филм за сечиј вкус

„Миленичка“ има 10 номинации за „оскар“ Филмот „Миленичка“ или „Д фејворит“ на специфичниот грчки гениј Јоргос Лантимос, заедно со филмот „Рома“ имаат најмногу номинации на...

Укината поддршката за „Киненова“ и за „Синедејс“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ реагира на целосно укинатата финансиска поддршка од Агенцијата за филм на РМ, која пред неколку дена ги објави резултатите од...

Фестивалот во транзиција

Уметничкиот директор Дитер Кослик го замени порадикалниот Карло Чатриан, но останува да видиме дали ќе биде слободен како во Локарно. Од годинешното издание, хрватски...

Промоција на „Најдобрата кинеска литература за деца“

Денеска во училиштето за кинески јазик „Ни Хао“ во Скопје ќе биде промовирана антологиската едиција од десет книги „Најдобрата кинеска литература за деца“, која...

Избрани годинашните лауреати на ДПМ

Жиријата составени од истакнати писатели, литературни критичари и есеисти ги донесоа одлуките за добитници на традиционалните награди на Друштвото на писатели на Македонија за...

Награда за најдобар филм за „Јавачи на коњи“ во Непал

Филмот „Јавачи на коњи“ во режија на Марјан Гавриловски доби награда за најдобар филм на интернационалниот филмскиот фестивал „Јала“ во Непал. Станува збор за...

Реновирани холандските галерии во бриселскиот музеј „Олдмастер“

Колекцијата на холандска уметност од овој период, на белгискиот кралски музеј на ликовна уметност, има вкупно 320 уметнички дела и е најважната во Белгија,...