Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24538)

Непокорниот дух на Сваните (2)

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (5) Сванети е највисокиот и еден од најживописните региони на Грузија, дом на народот наречен Свани, храбри, горди и...

Се подготвува „Кредит“ во велешкиот театар

Во тек се подготовките за првата годинашна премиера на претставата „Кредит“, која ќе биде одиграна во народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес. Се работи...

Андре Риу – кралот на валцерот во јуни во Скопје

Сѐ е дозволено на моите концерти: смеење, плачење, танцување, пеење, изјавил музичарот, кој со својот оркестар „Јохан Штраус“ годишно одржува околу 100 концерти Светски познатиот...

Објавен „Сапунот на Леополд Блум“

„Сапунот на Леополд Блум“ од романската писателка Нора Југа, кој издавачот „Македоника литера“ го најави како комплексен роман во кој се мешаат жанрови, како...

Со „Слободен и среќен“, Филхармонијата ја започнува сезоната

Tрубачката Лусјен Ренодин-Вари првпат ќе настапи во Македонија како солистка на концертот на 24 јануари Првиот концерт на Македонската филхармонија, насловен „Слободен и среќен“, ќе...

Преговори за укинување на царинските такси

Претседателот на косовското собрание, Кадри Весели, денеска ќе биде домаќин на состанокот со премиерот Рамуш Харадинај и со амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Филип...

Косово формира и Министерство за одбрана

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај свечено ја откри таблата на влезот на новото Министерство за одбрана на Косово, со што симболично го обележи подигнувањето на...

Хрватските хотелиери во потрага по сезонски работници

Хрватските хотелиери од крајот на минатата година ја почнаа потрагата на околу 30 илјади сезонски работници од Славонија, Далмација, Босна и Херцеговина, Црна Гора...

Владино тело за брзо алармирање за лажни вести

Кога станува збор за изворите на лажните вести, во ЕУ најчесто ја споменуваат Русија Хрватска поактивно ќе се вклучи во борбата против лажните вести што...

Синдикатот сака да ги следи претставките за кршење на работничките права

Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТ) бара да го следи постапувањето по претставките за кршење на работничките права затоа...