Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24501)

Гостува Београдско драмско позориште со Булгаков

Вечерва, со почеток во 20 часот, на големата сцена во Македонскиот народен театар, ќе настапи „Београдско драмско позориште“, со претставата „Зојкиниот стан“ на Михаил...

Белградската публика ќе ги види теракотите од Виница

Изложба на ранохристијански винички теракотни икони е отворена во Белград, во рамките на манифестацијата „Денови на македонската култура во Белград“ и по повод одбележувањето...

Концерт за 52 години постоење на ФМУ

Факултетот за музичка уметност - Скопје ќе одбележи 52 години од основањето со концерт на Симфонискиот оркестар на ФМУ во големата сала на Македонската...

Данскиот „Ништо не се случува“ победник на осмиот „Анимакс“

На годинашното осмо по ред издание на фестивалот за анимиран филм „Анимакс“, кој се одржуваше од 29 ноември до 2 декември под мотото „Не...

Важното и најважното

проф. д-р Кирил Темков Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат...

Забрзаното отворање на картите

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...

Нападната полициска станица во Атина

Група млади лица вчераутро ја нападнале полициската зграда во источниот дел на Атина, со употреба на домашно изработени експлозивни направи, пренесе грчката новинска агенција...

Хан од Приштина бара симнување на царините за Србија

Комесарот на Европската Унија за проширување Јоханес Хан вчера престојуваше во Приштина, каде што со претседателот Хашим Тачи, претседателот на Собранието, Кадри Весели, и...

Полицијата апси пратеник, партиите дебатираат за правото

Апсењето на Небојша Медојевиќ дополнително ги радикализира политичките состојби во Црна Гора Апсењето на пратеникот на опозициската партија Демократски фронт, Небојша Медојевиќ, ја потресува кревката...

Странските инвеститори недоволно информирани за локалните услуги и производи

Македонските доставувачи треба да ги зголемат своите маркетинг-активности, да тропнат на вратата на секој странски инвеститор и да кажат што имаат да понудат, истакна...