Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24500)

Франција ќе прогласи вонредна состојба?

Насилни протести викендов беа регистрирани и на улиците во Белгија и во Холандија, каде што демонстрантите го изразија своето незадоволство од политиките на актуелните влади Франција ја...

Путин: Украинските власти ја поделија земјата

Прогласија воена состојба во десет региони, во оние каде што претседателот нема голема поддршка. Тоа значи дека украинската влада ја поделила земјата на два...

Нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Алкохолот сѐ повеќе е причина за сообраќајните несреќи во Скопје, покрај брзото возење, непочитувањето на правилата за првенство на минување, недржењето страна и правец...

Дали „фактурата“ ќе биде платена авансно или по извршувањето на „услугата“

Одлуката за воздржано гласање за амандманите на осумтемина пратеници од независната пратеничка група, во оваа фаза на уставните измени, го отвора прашањето дали станува...

Елените ќе се вратат на Галичица

Планирана е набавка на 24 женки и 6 мажјаци од видот европски елен преку отворена меѓународна јавна набавка. Овие единки ќе бидат згрижени во...

Опасни свијоци на патот до избор на нов претседател

Неколку месеци пред терминот за редовни претседателски избори, сосема очекувано, веќе се зборува за можни кандидати и за коалиции, но она што, според некои...

ЕП 2020 е достижно

Македонија ќе игра со Полска, Австрија, Израел, Словенија и со Летонија во квалификациите за ЕП 2020, што дава отворени шанси за прв пласман на...

Од Даблин тргна „забавата низ цела Европа“

Во главниот град на Република Ирска беше влечена ждрепката за квалификациските групи за ЕП 2020, кое првпат ќе се игра во 12 града, во...

Француските фудбалери се „највработени“ во Европа?

Фудбалерите што фудбалски израснале во Франција одиграа најмногу, 19,7 отсто од минутите сезонава во петте најсилни домашни првенства во Европа (Италија, Франција, Германија, Шпанија...