Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24500)

Кои се десетте града со највкусна храна на светот?

Љубителите на добрата и вкусна храна, од разни меридијани, на својата агенда можат да ги стават и следниве 10 града, во кои, според многу...

Македонските жени стануваат свесни за здравјето на кожата

Во последните години свесноста за убавина и за нега на кожата значително се во подем, денешните жени навистина многу внимаваат на својот изглед, а...

Фестивалот „Таксират“ ја одбележува 20-годишнината со обемна програма

Таксират-неделата почна во четвртокот со отворањето на петтото издание на музичката конференција „Пин“, а вечерта кулминира со настапот на Неле Карајлиќ во концертната сала...

Музејот на градот Скопје со изложба во Истанбул

Утревечер, во 19 часот, Музејот на градот Скопје ќе се претстави во културниот центар „ИББ Али Емири Ефенди“ во Истанбул, Турција со изложбата „Скопски...

Почнува Неделата на современ израелски филм

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Кинотеката на Македонија ќе се отвори Неделата на современ израелски филм со проекција на филмот „Врвки“ (2018)...

„Скопје виа Солун“ – за културните врски меѓу двата града

Втората фаза од проектот на Музејот на градот Скопје и на Центарот за историски истражувања на Солун продолжува неделава Тим етнолози од Музејот на градот...

Заканувачка новогодишна „честитка“ до Глигоров

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...

Далмација сака да стане како Калифорнија во производството на бадеми

Во Далмација се одвива масовно садење бадеми, а земјоделските експерти проценуваат дека Хрватска би можела да остварува поголеми приходи од извозот на овој јаткаст...

Југословенски фирми што ја надживеаја државата

Според податоците на Агенцијата за стопански регистри, во Србија има 25 активни фирми што го носат носталгичното обележје „југословенски“ Југославија не постои веќе 15 години,...

Потребни се сериозни промени на економските политики

АНАЛИЗА: КАКО ДО ПОВИСОК РАСТ НА ЕКОНОМИЈАТА (5) Анализата, која ја објавувавме во изминативе неколку изданија во „Нова Македонија“, беше насочена кон утврдување на причините...