Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24481)

Влада Урошевиќ доби „златен витез“ во Русија

Писателот, академик Влада Урошевиќ е годинашниот добитник на највисоката награда за поезија „златен витез“ на истоимениот Деветти меѓународен книжевен форум во Русија, за обемниот...

Том Џонс – тигарот од Велс

И на 78 години Том Џонс ги полни концертните сали низ светот. Во кариерата, долга шест децении, продал над 100 милиони албуми и заработил...

Од вечерва 16-та „Фотомедиа“ во „Чифте-амам“

Шеснаесеттото издание на меѓународната изложба на фотографска уметност „Фотомедиа“ ќе биде отворена вечерва во Националната галерија на Македонија - „Чифте-амам“ со почеток во 20...

Хуманитарен концерт за Сара во „Света Софија“ во Охрид

Хуманитарен концерт на класична музика за 15-годишната охриѓанка Сара Настеска, на кој ќе гостуваат реномираните руски уметници, пијанистот Александар Синчук и флејтистот Aртем Науменко,...

Милош Форман викендов на „Синедејс“

На почетокот на 17-от фестивал на европски филм, завчеравечер беше отворена и изложбата „Филм“ на Самир Љума Со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив...

Нова група бугарски научници на Јужниот Пол

Првата група на 27-та бугарска антарктичка експедиција замина на Јужниот Пол, каде што ќе престојува во базата „Св. Климент Охридски“, која ќе работи на...

„Агрокор“ беше генератор на неликвидноста

Политичкиот економист Вук Вуковиќ, по најновите случувања поврзани со најголемата финансиска афера во Хрватска, која се проценува над милијарда евра, рече дека „Агрокор“ е...

Хрватски патриоти во бегство

Медиумите во Хрватска се осврнуваат на сите досегашни случаи на испорачување хрватски граѓани, а за сите нив е заедничко тоа што своите постапки ги...

Мистеријата на катедралната црква „Св. Богородица Троерачица“ во Скопје

Црквата е изградена кон крајот на 11 и во текот на 12 век, и имала исклучително значајна улога во градот. Таа подоцна, пред доаѓањето...

И Европската комисија ја намали прогнозата за раст на економијата

Продолжуваат ниските проекции за растот на македонската економија од страна на меѓународни и домашни институции. По Светска банка, Европската банка за обнова и развој,...