Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24467)

„Кога ме сакаш ти“ – најново од „Нокаут“

Нешто повеќе од еден месец до јубилејниот концерт, по повод дваесетгодишната музичка кариера, закажан за 23 ноември во СРЦ „Кале“, групата „Нокаут“ деновиве ги...

Академијата за естрадно пеење расадник на млади таленти

Нема позначаен музички настан кај нас во последно време без учество на ученик од Академијата за естрадно пеење, која постои три години, а за...

Промоција на „Синергија“ на Дуке Бојаџиев

Македонскиот музичар и композитор Дуке Бојаџиев, на 27 октомври, во 23 часот, ќе настапи во концертно издание за „Вајн експо“ на плоштадот „Македонија“, а...

Амстердам стана подиум за електронската музика

Оваа година на фестивалот настапија повеќе од 2.500 диџеи, а на конференцискиот дел учествуваа над 550 говорници. За време на петдневниот настан, целиот град...

Концерт на „Звук Караџиќ“ во Планетариум

Здружението „Звук Караџиќ“ вечерва, со почеток во 21 часот, ќе одржи концерт во Планетариумот при Младинскиот културен центар. Ќе учествуваат Костадин Делиниколов, Ѓорѓе Јовановиќ...

Ревија на современ корејски филм

Корејската амбасада во Бугарија, во соработка со Корејската фондација и Кинотеката на Македонија, најавува промоција на корејската култура преку мини-ревија на три јужнокорејски филма....

Објавен романот „Маѓепсница“

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Маѓепсница“ од полската писателка Дорота Тераковска. Книгата е добитничка на наградата на Светскиот совет на книги...

… Затоа што мислам дека напредувам…

Пабло Казалс (29.12.1876 - 22.10.1973) бил врвен, брилијантен виолончелист. Верувал дека музиката е божествен начин на срцето да му се кажат прекрасни поетски мисли....

Страхил M. Петровски со „Урбани еха“ во Париз

Во македонската амбасада во Париз вечерва уметникот Страхил M. Петровски ќе го презентира својот мултидисциплинарен проект „Урбани еха“, како резултат на неговиот резиденцијален престој...

Одложени предавањата на Атинскиот универзитет

Активирање на надлежните државни органи за итно и трајно отстранување корисници и трговци со дрога од деловите и улиците во непосредна близина на Атинскиот...