Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24444)

Во Кичево изложба на дела од Вранештица

Во ликовната галерија при Центарот за култура во Кичево, вечерва, во 19 часот ќе биде отворена ретроспективна изложба на дела од Младинската керамичка работилница,...

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ одржан во НУБ

Под насловот „Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје, вчера, беа одбележани 90 години...

Која придавка оди со Северна Македонија???

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите...

Роџер Дикинс: Не можеш секогаш да снимиш филм каков што сакаш

Оскаровецот Роџер Дикинс, лауреат на златната „камера 300“ на фестивалот „Браќа Манаки“, вчера во Битола одржа мастер-класа со гостите на фестивалот и со студентите,...

САД нема да прифатат сѐ за разграничувањето

Амбасадорот во заминување на САД во Косово, Грег Делави, изјави дека Вашингтон продолжува да бара договорот меѓу Приштина и Косово да произлезе од преговарачките...

Хрватите не сакаат туристи со низок буџет

Хрватска дојде до работ и ако продолжи зголемувањето на леглата во приватните капацитети, ќе почнат сите да губат Туристичките власти во Хрватска очекуваат годинашнава летна...

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“

Започна модернизацијата на трансформаторската станица „Дуброво“, при што ќе биде инсталирана нова опрема. Проектот опфаќа замена на примарна опрема, како прекинувачи, разделници, струјни и...

Сѐ поретко е-отпадот завршува кај „старо купувам“

Граѓаните сѐ повеќе се свесни дека електронскиот отпад е опасен за здравјето и дека истиот тој во согласност со законските прописи не смее да...

Алтернатива за Македонија

До: Неговата екселенција Доналд Трамп, претседателот на САД, Неговата екселенција Владимир Путин, претседател на Руската Федерација, Неговата екселенција Си Џинпинг, претседател на Народна Република Кина, Нејзината екселенција Тереза...

ОДГЛАСИ ОД РЕФЕРЕНДУМСКАТА КАМПАЊА

Заев: Ни треба одлучност, не ни треба калкулантство Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни...