Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24437)

Имам чувство дека моите песни се поголеми од мене

Игор Атанасоски-Харе, музичар, композитор и текстописец Познатиот македонски гитарист, композитор и текстописец Игор Атанасоски-Харе во македонската популарна музика е присутен триесетина години. Беше дел од...

Забава за сите, од 7 до 77, на „Хелт, фитнес и...

На 22 и 23 септември во Градскиот парк во Скопје, кај терените Работнички, четврти пат ќе се одржи „Хелт, фитнес и велнес експо“. Повторно...

Земја на глечери, термални води и на вулкани

Површина: 102.775 квадратни километри Население: 332.529 жители Главен град: Рејкјавик Самото име на државата, земја на мразот, ви кажува сѐ што би требало да...

Зоран Кардула со „Архитектонски илустрации“

Изложбата „Архитектонски илустрации“ на Зоран Кардула ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Музејот на градот Скопје. - Оваа моја изложба се реализира во...

Промоција на книгата „Липите кај Сарај-куќа“

Денеска, во 12 часот, во Друштвото на писателите на Македонија, ќе се одржи промоција на најновата книга „Липите кај Сарај-куќа“ на писателката Лидија Дочовска-Павловска,...

Ѓукановиќ: Србија непотребно отвора фронт кон ЦГ

Србија непотребно отвора други фронтови во регионот за да го сврти вниманието на тамошната јавност од епилогот во решавањето на спорот со Косово, изјави...

Газивода – клучната сложувалка во српско-косовскиот спор

Околу хидроакумулацијата Газивода се испреплетуваат економските и националните интереси. Со водниот прилив, кој доаѓа главно од Србија, се задоволува половина од потрошувачката на струја...

Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс

Привремената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, истакнаа вицепремиерот...

Референдумска кампања

Мицкоски: Со договорот ќе се укинат македонската нација и држава Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со граѓани во Пехчево, каде што говореше за...

Каде почнува слободата на изразување, а каде престанува уметноста?

Ако сѐ одеше според планираното, изложбата што беше отворена лани во Бразил, на која се најдоа детски цртежи со зборовите „трансвестит“ и „геј-дете“, најверојатно...