Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24428)

Си замина доајенот на македонската ТВ-режија

Познатиот македонски режисер Тихомир Бачовски ненадејно, во понеделникот во својот дом, си замина од овој свет, но неговото обемно творештво ќе остане да сведочи...

Популарниот Том Одел во февруари во Скопје

Од продукцијата „Авалон“ го најавија првото светско име што во февруари ќе гостува во Скопје. Станува збор за младиот британски кантавтор Том Одел, кој...

За да успееш, треба да ја сакаш публиката и да си...

Навистина сум среќен и задоволен што доаѓам на ваков брендиран фестивал. Овој пат пред македонската публика ќе се претставам во поинакво светло, со поп-песната...

Опозицијата не може да се обедини за ниеден предлог

Одбивањето на понудените иницијативи, меѓусебните препирки и отсуството на соработка поради себични и кратковиди интереси во црногорската опозиција доведоа до хронична недоверба кај граѓаните...

„Мејд ин Маседониа“ опција и за грчките производи

По верификацијата на договорот што го потпишаа Македонија и Грција, грчките производители ќе имаат рок од три години да одлучат дали своите производи ќе...

Апасиев: Бојкотот е единствената самоодбрана

Консултативниот референдум што е распишан мора да биде претходен, а не откако ќе се донесе одлуката како што е во случајот со договорот за...

Најчевска: Зошто ќе гласам позитивно?

ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ ЗА И ПРОТИВ РЕФЕРЕНДУМОТ Референдумот е мое право и јас ќе го искористам на начин што не ги ограничува другите во искажувањето на нивното...

Заминуваат луѓето, заминува и странскиот капитал

Годинава обемот на странските инвестиции во Бугарија се намалил двапати во споредба со истиот период минатата година Во последната деценија по зачленување на Бугарија во...

Рудникот „Иловица – Штука“ центар на светот и за екологистите и...

Екоактивистите засега сѐ уште стојат на своите тврди ставови во врска со последиците од стопанисувањето на рудникот, додека од компанијата „Еуромакс ресурсис“ велат дека...

Балканските граници помеѓу мирот и војната

Креаторите на глобалната политика генерално се поделени околу темата за промена на границите и за размена на територии. За Русија и за САД промената...