Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24420)

Градот планира 94 нови вработувања

Градот Скопје планира 94 нови вработувања, и тоа по принципот на соодветна застапеност, а градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, има законска обврска за доставување...

„Фх3х“ работеше на филмот „Мег“

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на филмот „Мег“, чија премиера беше синоќа во киното „Синеплекс“. Филмот...

„Марвел“ подготвува три филмски спектакли

За следниве години се најавени неколку филма на кои продукцијата „Марвел“ работи во меѓувреме. Еве што да очекуваме во 2019 година. Капетан Марвел (2019) Датум на...

Старица „уапсена“ во полициското шоу „Полицајци“

Една од најстрасните, но и највозарснa љубителкa на реалното шоу „Полицајци“, беше уапсена за нејзиниот 93-ти роденден. За Симон Думон, која цел живот навива за...

Патрик Стјуарт повторно капетан во „Ѕвездени патеки“

Патрик Стјуарт повторно ќе го игра легендарниот капетан на вселенски брод Жан-Лук Пикард во новата верзија на серијалот „Ѕвездени патеки“, која ќе биде емитувана...

Зошто некои филмови ги гледаме 100 пати?

Дали ви се случило на телевизија да е пуштена реприза од вашата омилена серија, а вие да ја гледате со големо внимание иако ја...

Во Пекинг основано здружението на издавачи „16+1“

Со посебна церемонија, додека истовремено се одржува Меѓународниот саем на книгата во Пекинг, вчера во овој град беше основано здружението на издавачи „16+1“, како...

Џенифер Лопез: Алекс е мојата „сродна душа“

Џенифер Лопез е годинашната добитничка на видеонаградата „Мајкл Џексон“ за особен придонес во областа на музичките спотови и филмовите, со кои добитниците се претставуваат...

Замина незаборавниот Екрем Хусеин

Вчера во родното Скопје по кратко боледување почина Екрем Хусеин, познатиот македонски балетски играч и кореограф, кој беше роден во 1943 година. Балетско училиште...

Дунав со ниско ниво на вода

Нивото на водата на реката Дунав е на критично ниско ниво во Бугарија, а најмал протек е регистриран во германскиот и во унгарскиот дел...