Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24420)

Границата со Србија предмет на дневна политика

Извори од кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи тврдат дека на наредната средба со српската страна во Брисел, што треба да се одржи во...

Се бара минимална плата од 250 евра

Работната група составена од претставници на Владата на Црна Гора, синдикатот и работодавците ги води завршните разговори и анализи за зголемување на минималната плата...

Секоја фирма да вработи лице со инвалидност

Сите компании со над 20 вработени ќе бидат обврзани да вработат одреден број луѓе со инвалидитет, во спротивно ќе бидат задолжени да плаќаат месечна...

Либерализацијата на струјата почнува од 1 јануари

Нема одложување на либерализацијата на пазарот на електрична енергија. Од 1 јануари следната година и домаќинствата слободно ќе може да избираат од кого ќе...

Проблемот со хрватската царина ги здружи превозниците

Со ваквите нестандардни мерки, цариниците ги прават превозниците неконкурентни на транспортниот пазар во Западна Европа Македонските превозници плаќаат огромни казни на влез во Хрватска поради...

Дали во битолските училишта ќе заѕвони училишното ѕвонче

Иако до почетокот на училишната година остануваат само уште неколку дена, во Битола, во моментот, сосема е неизвесно дали навреме ќе почне наставата во...

Завршија увидот во избирачкиот список и пријавувањето на иселениците

До Државната изборна комисија преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до вчера беа доставени7 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од...

Министерот за екологија Дураки одби да даде изјава на македонски јазик

При вчерашната посета на селата Неготино и Добридол, во општината Врапчиште, министерот за животна средна и просторно планирање Садула Дураки одби да даде изјава...

Собранието ќе добие 80 милиони денари за референдумската кампања

Владата го задолжила Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување 80 милиони денари од тековната буџетска резерва, односно од ставката - функции на...

Инцидент во предградие на Париз

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за вчерашниот инцидент во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а едно беше...