Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24393)

„Коштана“ в недела на сцената на Долни Сарај во Охрид

Култниот мјузикл „Коштана“ од Борисав Станковиќ, во музичка адаптација на Влатко Плевнеш, кој се игра веќе десетина години и предизвикува голем интерес, публиката ќе...

Принс – пурпурен штрумф на музиката

Поставувајќи безброј морални прашања, Принс се бореше против расизмот, секогаш одеше по патот на креативноста, естетската хармонија и графичката интертекстуалност За напредокот на поп-музиката во...

Фудбалската еуфорија предизвика потрошувачка треска

За време на Светското фудбалско првенство во Москва, хрватските граѓани трошеле повеќе во споредба со истиот период од претходните години, што се должи на...

„Вдовицата се мажи“ на „Скопско лето“

Tеатарската претстава „Вдовицата се мажи“, според „Мечка“ од А.П. Чехов, во продукција на НУЦК-театар „Јордан Х.К.-Џинот“ од Велес, во режија и адаптација на Младен...

Кичевската ликовна колонија ги спои Марија и Часлав

Часлав Марковиќ од Куманово и Марија Марковска од Скопје се сретнале во Кнежино и сѐ уште сакаат таму да сликаат Во изминатите 25 години многу...

Изложба инспирирана од играчки и роботи

„Играчки и роботи во книгите на уметниците - пергамент концертина“ е насловот на изложбата на Лепосава Милошевиќ-Сибиновиќ, академска скулпторка и сликарка од Србија, која...

Загрижувачка состојбата со правата на жените

Без рамноправноста на жените, државите од Западен Балкан не можат да влезат во Европската Унија, затоа што половата рамноправност е една од темелните европски...

Заразата кај свињите предизвикана од парламентарна неефикасност

Лидерката на БСП и на бугарската опозиција, Корнелија Нинова, ја критикуваше Владата за појавата на чума кај животните Поради опасноста од ширење на африканската чума...

Се подготвуваат контрамерки за Косово

Во насока на решавање на проблемот со воведените зголемени царини од страна на Косово, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, е во...

Се вжешти расправата за Изборниот законик

Пратениците од владејачките партии и од опозицијата во собраниската комисија за европски прашања вчера во тензична атмосфера изнесоа различни ставови за тоа дали амандманската...