Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24374)

Мултимедијалниот перформанс „’Ртулци“ во Кавадарци

Презентација на продукцијата „’Ртулци“, мултимедијален перформанс, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот за културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци. Дваесет и...

Разговор со хрватскиот писател Драго Гламузина

Издавачката куќа „Готен“, во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“, организира разговор со хрватскиот писател Драго Гламузина. Разговорот ќе се одржи вечерва, во 20...

Слика на Лусијан Фројд продадена за 29 милиони долари

Сликата на познатиот британски уметник Лусијан Фројд, „Портрет на бела прекривка“, е продадена за 29 милиони долари на аукција во куќата „Стоби“ во Лондон....

Ноќна романса за Кочо Рацин во Скопје

Со „Ноќна романса за Кочо Рацин“ вечерва, со почеток во 20 часот, на платото пред националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје,...

Објавен романот „Во темнината“ од чешката писателка Ана Болава

Издавачката куќа „Македоника литера“ деновиве го објави романот „Во темнината“ од чешката писателка Ана Болава, во превод од чешки јазик на Јасминка Делова-Силјанова. Оваа...

„Илузиум“ е вистинското место за бегство

Во Музејот на илузии фотографирањето не само што е дозволено туку е и потребно Новоотворениот и прв во Скопje и во Македонија, музеј на илузии...

Помали пензии за осигуреници во вториот пензиски столб

Идејата на хрватскиот министер за труд и пензиски систем Марко Павиќ да ги спаси младите пензиски осигуреници што малку време штеделе во вториот пензиски...

Коѕијас: Говорот на омраза во подем

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за грчкото радио Њуз 247 изјави дека досега примил неколку закани со пратки во...

Поплави на Халкидики, снег во Словенија

Есенски температури, обилни врнежи, град и поплави се последица на студениот бран што зафати дел од Европа, а кој се почувствува и на Балканот....

Предадени вековните национални идеали

Поранешниот дипломат Ристо Никовски во пообемен текст за „Нова Македонија“ се осврнува потемелно на договорот за надминување на разликата за името со Грција. Неговите...