Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24356)

Доделени наградите на Фестивалот на непрофесионален филм

Фото-киноклубот „Прилеп“ на последниот 47. Државен фестивал на непрофесионален филм, кој се одржа во Струга на први јуни, од доделените вкупно 11, освои пет...

Осломејско Езеро недоволно познат рај за риболовците

Многубројните риболовци од Кичево, покрај редовниот риболов на реката Треска и езерото Козјак, сѐ почесто го посетуваат вештачкото езеро создадено на една од депресиите...

Универзитетот „Колумбија“ експериментира со потребата за слатко

Колумбискиот универзитет во Њујорк разработува методи и начини за тоа како да ја елиминираме потребата за благо. Експериментот веќе дал позитивни резултати кај експерименталните...

„Фејсбук“ снабдувал со лични податоци и производители на паметни телефони

Социјалната мрежа „Фејсбук“ доставувала огромно количество лични податоци за корисници на компании како „Амазон“, „Епл“, „Блекбери“, ХТЦ, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други производители на...

Борисов и Рама разговараа за најтешката тема

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата што ја имаше во Тирана со својот албански колега Еди Рама изјави дека 2-3 држави на ЕУ сè...

БиХ под (ин)директно влијание на трговската војна

Доколку трговската војна во врска со челикот и со алуминиумот меѓу САД и другите земји од светот продолжи, последиците од неа би можеле да...

Лани биле прислушувани 2.748 бугарски граѓани

Во 2017 година во Бугарија биле прислушувани и следени 2.748 лица, што е без промена во однос на 2016 година, но е трипати помалку...

До крајот на јуни ќе заврши рехабилитацијата на автопатот од Скопје...

Интензивно се работи на рехабилитација на автопатската делница Скопје - Тетово, која е во должина од 17 километри. Досега се рехабилитирани и асфалтирани девет...

Македонците во Албанија никогаш не биле Бугари

Македонско друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, преку соопштение изрази жалење што официјална Софија се обидува да ги претстави...

Наскоро во употреба нова детска градинка во Кичево

Со средства од турската агенција за соработка и координација ТИКА, во кругот на училиштето „Санде Штерјоски“ во кичевската населба Пашино, е изградена нова детска...