Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24354)

Ќе му ставам крај на собраќајниот хаос

Политиколог по професија, 33-годишниот Саша Богдановиќ, е еден од најмладите политичари во земјава, кој на последните локални избори ја доби довербата од центарци. Без...

Младите од Македонија се лидери во несамостојност

Околу 74 отсто од младите во Македонија, на возраст од 18 до 34 години, сѐ уште живеат во примарното семејство, односно со родителите. Оваа...

Секоја бела мачка не е албино

Разликата меѓу албино и белата мачка најлесно се забележува по бојата на очите Бојата е еден од главните критериуми при изборот на домашен миленик, но...

Само фудбалот може да запре половина планета

„Убавата игра“, како што го нарече фудбалот Бразилецот Пеле, за да стигне до денешниот лик, се развиваше неколку милениуми, играта имаше разни форми и имиња....

Роналдо може да се израмни и со Пеле

Пеле, Зелер и Клосе се единствените што постигнале голови на четири светски првенства, а Роналдо досега по еднаш тресеше мрежи на СП во 2006,...

Ѓорческа ќе напредува на листата на ВТА

Лина Ѓорческа се очекува денеска да напредне за десетина места на новата светска ранг-листа на тенисерки, по пласманот во полуфиналето на ИТФ-турнирот во Обидос,...

Ракометарите тргнуваат кон шестиот мундијал

Селекторот Гонзалес денеска треба да го одржи првиот тренинг (без Миркуловски и без Талески) од подготовките за двата меча со Романија (в недела во...

Велески 28-ми и освои нови 5,4 рејтинг-поени

Македонскиот ФИДЕ-мајстор (ФМ) Роберт Велески го освои 28-то место на меморијалниот шаховски турнир „Ласло Барсаи“, кој се одржа во унгарскиот град Залакарош, во девет...

Во идната сезона прволигаши од пет града

Победа од Прилеп останува прволигаш, откако во решавачкиот бараж-натпревар во Струмица, за пласман во Првата лига го победи Борец од Велес со 2-1 (2-0)....