Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24354)

Со плутена брана Козјак ќе се брани од пластичната амбалажа од...

Во коритото на реката кај селото Латово, поставена е плутена брана на која се очекува, при повисок водостој, пластичната амбалажа од Кичевско и од...

Кој ќе доминира со кујните приклучени на Интернет?

За многумина кујната претставува срце на домот. Сега брендовите како „Самсунг“ и „Бош“ се натпреваруваат со технолошките компании „Гугл“ или „Амазон“ за тоа кој...

СДСМ: Тоа е класичен партиски блеф

Како и на секој митинг на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 12 години, повторно се слушнаа истите пораки за поделби на ваши и наши, за враќање...

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори заедно со претседателските

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од завчерашниот митинг пред Владата на Република Македонија побара одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. Тој побара...

Заканите за глобалната трговија со храна

Повеќе од една милијарда луѓе, од вкупно 5,6 милијарди, се соочија со глад на планета пред четвртина век, тој број паднал на 800 милиони,...

Есејот и граматиката – најтешки за матурантите

Професорите во училиштата за средно образование одржуваат дополнителна и консултативна настава за учениците што доаѓаат и прашуваат како да го совладаат она што не...

Македонската и грчката опозиција не се на линија со Заев и...

Најголемите опозициски партии во Македонија и во Грција протестираат и реагираат поради, како што велат, нетранспарентноста на преговорите и можните решенија што се навестуваат За...

Се разгорува трговската војна помеѓу ЕУ и САД

САД имаат само неколку дена да избегнат трговска војна со своите сојузници и на Вашингтон е да направи потег за намалување на тензиите што...

Крстот во Баварија – раздорен или идентитетски

Баварскиот премиер Маркус Содер порача дека законот има цел да го зајакне баварскиот идентитет по зголемениот број муслимански имигранти. Баварија беше прва на удар...