Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24354)

Влатко Стефановски трио и Дино Милосављевиќ – ѕвезди на „Друм дум...

Љубителите на ритамот и на квалитетната музика и верната публика на единствениот фестивал на тапанари на Балканот „Друм дум фест“, што се одржува во...

Групата „Офичина Зои“ ги пренесе духот и темпераментот на Саленто

Ритамот, емоциите и енергијата со која нѐ заплиснаа членовите на овој уникатен состав, наидоа на одек во публиката, која реагираше со аплауз, но и...

Промоција на „Тринаесет осврти за книжевни и слични дела“ од Баковска

Вечерва во 20 часот во „Јавна соба“ ќе се одржи промоција на книгата „Тринаесет осврти за книжевни и слични дела“ од Елизабета Баковска, во...

Драмите на Трајче Кацаров го освојуваат Балканот

По изведбата на пиесата „Со вкус на овошен сладолед“ на Кацаров, во Сремска Митровица, утревечер белграѓани ќе можат премиерно да ја погледнат неговата претстава...

Изложбата „Македонска џез-тетика“ на „Скопје синема сити“

Покрај филмската програма, филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ најавува и претфестивалска програма на 6 јуни од 19 часот, која вклучува изложба на фотографии на...

Српска изложба во Италија осигурена на 50 милиони евра

Италијанците се одушевени од српската изложба „Богатството и царевите - раскошот на римска Србија“, отворена во палатата „Меизлик“ во градот Аквилеја во Италија. Претставени...

Прилепскиот музеј има жртвеник стар осум илјади години

Еден од највредните експонати на Завод и музеј - Прилеп во археолошката поставка е жртвеникот пронајден на локалитетот Врбјанска Чука кај селото Славеј, стар...

Црна Гора нуди повеќе од плажа и од сонце

Црна Гора не нуди само море и сончање туку и нешто повеќе во споредба со другите земји од регионот. Ние сме мала територија, која...

Србите работат на сопствен електричен автомобил

Главниот дел за е-автомобилите се батериите и експертите во Србија токму овде ја гледаат шансата за поголемо вклучување во изработката на возилата на струја Инвестициите...

Нови инвестиции во ТИРЗ Скопје 1

Две нови инвестиции во Технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) Скопје 1 во вкупен износ од 11 милиони евра, во кои ќе се отворат по осумдесетина...